Kod na jajkach. Co oznacza? Sprawdź!

1
Fot. Jakub Kapusnak / Unsplash
Od szeregu cyfr i liter wypisanych na jajkach, może zakręcić się w głowie. Na pierwszy rzut oka trudno się w tym wszystkim odnaleźć, ale sprawa jest prostsza niż mogłoby się wydawać. Dlatego wyjaśniamy, co ten tajemniczy ciąg cyfr oznacza i jak go rozszyfrować, by kupić najsmaczniejsze i najzdrowsze dla nas jajka na Wielkanoc.

Jajka są oznakowane specjalnym kodem, który można zapisać w następujący sposób (przykład): “X-YY-AABBCCDD”. Każda z liter w tym kodzie oznacza coś zupełnie innego. Ale zacznijmy od początku.

Pierwszy znak wskazuje kod systemu hodowli od 0 do 3 (0 – produkcja ekologiczna, 1 – wolny wybieg, 2 – chów ściółkowy, 3 – chów klatkowy). Kolejne dwie litery oznaczają kod państwa członkowskiego Unii Europejskiej (w naszym przypadku jest to PL). Osiem cyfr następujących po sobie należy łączyć w pary. Opierając się na wzorze z poprzedniego akapitu, oznaczają one kolejno (od lewej): AA – kod województwa*, BB – kod powiatu, CC – kod zakresu działalności, DD – kod firmy.

Warto zwrócić uwagę także na wielkość jaj, które kupujemy. One również mają swoje oznaczenia: S – małe, M – średnie, L – duże, XL – bardzo duże. Każdemu z nich jest przypisana odpowiednia waga od 53 g (i mniej) w przypadku rozmiaru S, do 73 g (i więcej) w przypadku jaj o rozmiarze XL.

Kurze jaja są źródłem białka i skarbnicą witamin. To, którą klasę jaj wybierzemy, zależy od nas i od zasobności portfela, bo im mniejsza cyfra na początku kodu, tym cena może być wyższa. Warto mieć jednak na uwadze również nasze zdrowie i walory smakowe, które zależą od wielu czynników. M.in. od pory roku i rodzaju pożywienia, którym kury są karmione.

* województwo Wielkopolskie ma kod “30”

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. 4
    4

    Można odczytac wieksze niz w warszawce nagrody dla sekretarza baraniak, skarbnik czjki, mateckiej i szczurka jako zastepcow aten pierwszy i druga zawsze otrzymywali dodatkowe i wysokie za obrotowych.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick