Kto strajkuje, a kto nie? Bieżące informacje z regionu [AKTUALIZACJE]

50
Punktualnie o godzinie 8.00 rozpoczął się strajk nauczycieli w całym kraju. Wczorajsze porozumienie z rządem podpisali przedstawiciele Solidarności. Związek Nauczycielstwa Polskiego odrzucił propozycje wicepremier Beaty Szydło i ogłosił w piątkowy wieczór, że przystępują do strajku. Zbieramy dla Państwa bieżące informacje z regionu południowej Wielkopolski.

Strajk rozpoczął się o godzinie 8.00, a informacje do kierowników oświaty zarówno miasta jak i powiatu zaczynają napływać. Nauczyciele, którzy przychodzą do swoich placówek podpisują decyzję i deklarują, czy biorą udział w strajku, czy nie.

Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim informuje, że sytuacja jest rozwojowa, a informacje dopiero docierają. – Na tę chwilę mamy informacje z dziesięciu placówek oświatowych. Wynika z nich, że wszyscy pracujący tam nauczyciele podeszli do strajku. Większość dzieci, została w domach, a rodzice zapewnili im opiekę. Jednak jeśli któryś z uczniów pojawi się na terenie szkoły zostanie zapewniona mu należyta opieka – powiedziała portalowi wlkp24.info Anna Grabek.

Powiat ostrowski obejmuje 15 placówek. – Sytuacja nie jest jeszcze w 100% jasna, zbieramy informacje. Szkoły będą otwarte, jednak okaże się dopiero którzy nauczyciele przystępują do strajku. Jeśli chodzi o Szkołę Specjalną, rodzice zostali poinformowani za pośrednictwem dziennika internetowego, że na czas strajku mają zapewnić swoim dzieciom opiekę – powiedział Rafał Luciński, kierownik Wydziału Edukacji, Sportu i Kultury Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Zbieramy dla Państwa informacje także z Pleszewa, Jarocina, Krotoszyna i Ostrzeszowa.

AKTUALIZACJA 9:10

Starostwo Powiatowe w Pleszewie poinformowało, że w placówkach im podlegającym wszystko jest pod kontrolą. – W liceum przez pierwsze trzy dni uczniowie mają rekolekcje, przez kolejne trzy zarządzono dni dyrektorskie. W Zespole Szkół Technicznych, uczniowie wcześniej wiedzieli, że mają nie pojawiać się w szkole. W Zespole Szkół Usługowo-Gospodarczych, uczniowie mają aktualnie praktyki u pracodawców więc również nie ma ich na terenie szkoły. Jedynie w Zespole Szkół Specjalnych w placówce pojawiło się dwoje dzieci, ale mają zapewnioną należytą opiekę – poinformował Sławomir Sobczyk, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Pleszewie.

W szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Miasto i Gminę Krotoszyn do strajku przystąpiło 374 nauczycieli, co stanowi 59,8% wszystkich zatrudnionych oraz 46 pracowników niepedagogicznych, czyli 24% zatrudnionych. – Do szkół i przedszkoli zgłosiło się łącznie 257 uczniów. To 5,2% wszystkich dzieci korzystających z edukacji i opieki przedszkolnej – poinformował Piotr Barański z Urzędu Miejskiego w Krotoszynie.

Dodatkowo Burmistrz Krotoszyna dla dzieci pracowników Urzędu, którzy nie mają możliwości zapewnienia opieki swoim pociechom, uruchomił ofertę opieki na terenie Urzędu, sprawowaną przez wyznaczonego pracownika.

AKTUALIZACJA

OSTRZESZÓW
Szkoła Podstawowa nr 1 w Ostrzeszowie – strajkuje 26 nauczycieli, zajęcia prowadzone są w skróconym zakresie dla wszystkich klas, pozostałe zajęcia zostały zawieszone.
Szkoła Podstawowa nr 2 w Ostrzeszowie – strajkuje 31 nauczycieli, wszystkie zajęcia zostały zawieszone.
Szkoła Podstawowa w Rogaszycach – strajkuje 10 nauczycieli oraz 3 pracowników administracji i obsługi. Zajęcia zostały skrócone i prowadzone są tylko z VIII klasów. Pozostałe zajęcia zostały odwołane.
Szkoła Podstawowa w Niedźwiedziu – strajkuje 12 nauczycieli, zajęcia zostały zawieszone.
Szkoła Podstawowa w Siedlikowie – strajkuje 13 nauczycieli, zajęcia zostały zawieszone.
Szkoła Podstawowa w Szklarce Przygodzkiej – strajkuje 10 nauczycieli, zajęcia zostały zawieszone.

We wszystkich tych szkołach zajęcia zostały zawieszone do odwołania. Dyrektorzy i personel kierowniczy szkół z mocy ustawy nie strajkują i udzielają na bieżąco informacji rodzicom i uczniom. W strajkujących 6 szkołach na zajęcia stawiły się tylko dzieci według wcześniej zmienionego planu zajęć tj.: klasy gimnazjalne w SP nr 1 i klasa VIII w SP Rogaszyce. Zdecydowana większość uczniów nie przyszła do szkoły. W miarę możliwości dyrektorzy szkół zapewniają opiekę nad dziećmi w świetlicy lub na innych zajęciach opiekuńczo-kulturalnych.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

50 KOMENTARZE

  • Zwolnić?! Zapraszam pod tablicę na cały tydzień przy przekrzywianiu się z dzieciakami ( nie mówię tutaj tylko o podstawówkach). Ciekawe ile dało by się wytrzymać.

   Nie jestem nauczycielką, mam w rodzinie nauczyciela z powołania i jak widzę, że wraca po 8 godzinach pracy do domu i organizuje wycieczki, sprawdza sprawdziany/kartkówki i jeszcze odbiera telefony od rodziców to jestem wkurzona.

  • Ciebie zwolnić ,walczą o swoje prawa jedyne zażalenia możesz mieć do rządu który ma w d. Jak i uczniów tak nauczycieli

  • A co takiego wyprawiają? Gwałcą? To jest przecież domena sukienkowych. Te rekolekcje są nie bez powodu…

  • W d… to nauczycieli miał rząd PO-PSL który zamroził im podwyżki od 2012 r. to Pisowcy dali im dopiero podwyżki a oni chcą na siłę wymusić więcej bo ciągle im mało.

  • No właśnie. Jak byłem młody, to nas potrafili óczyć, a teraz to aby magistry i inrzynierowie wszędzie, co pisać nie umią.

 1. Skandal. Pracują 18 godzin w tygodniu Wolne dni , rekolekcje, wycieczki . przerwa świąteczno-noworoczna, przerwa wielkanocna, wakacje . Normalny pracownik może o tym pomarzyć. Inna sprawa to ich dotychczasowe zarobki, popytajcie a się zdziwicie. W głowach się poprzewracało ! A mniemanie o sobie gigantyczne, zawsze najmądrzejsi. No cóż raczej nie będzie to ulubiona grupa zawodowa normalnych mieszkańców. A co zawiniły im dzieci ,że zostały w tak brzydki sposób wykorzystane ?

  • Nauczyciele myślą że nie wiadomo kim są. Rząd nie powinien im ustąpić. Ich zachowanie jest naganne. Ci co protestują powinni mieć wyciągnięte konsekwencje dyscyplinarne. W innych krajach nauczyciele nie mają prawa strajkować. Niech ci starzy nauczyciele odejdą ze szkół dać szanse młodym po studiach a takich jest wielu, którzy mają powołanie i pasję do zawodu.

  • Przestań marzyć i przyjdź pracować do szkoły,ale pewnie nie masz kwalifikacji i motywacji za takie pieniądze..Przypominam ,że na 18 godzinny występ przed klasą trzeba się sporo napracować przed i po lekcjach.Zastanawiam się dlaczego powierzacie nam swoje dzieci,takim nieukom….rada..proszę zapoznać się z przepisami dot.sporów z pracodawcą, ale to chyba zbyt duży wysiłek intelektualny.Samo powołanie młodych nie wystarczy, potrzebują godziwej pensji i oto walczymy.

 2. Gdzie byliście za rządów Platformy Obywatelskiej jak wam zamrożono podwyżki? baliście się strajkować? popieram Ela wszystkich strajkujących zwolnić.

  • Za PO nie rozdawano pieniędzy na prawo i lewo. Była różnica pomiędzy osobami pracującymi, a tymi, którym pracować się nie chce. A teraz jak jest? Ten co nie pracuje, lub na czarno stać go na wszystko, ba tak są „pompowane” dla nich pieniądze, a Ci co pracują ledwo wiążą koniec z końcem, bo ceny idą w górę. Zobaczysz co będzie z inflacją już niedługo. To może zrozumiesz? Popieram nauczycieli.
   Tylko w tym strajku nie chodzi tylko o wynagrodzenia, ale o cały system nauczania- przejrzyj na oczy.

  • Jeśli się nie mylę to nauczyciele też są beneficjentami tego rozdawnictwa (ich dzieci otrzymują 500 +, pieniądze na wyprawkę), nauczyciele emeryci otrzymają świadczenie kablowe (1000+), nauczyciele do 26 roku zwolnienie z podatku…

 3. Zlikwidować kartę nauczyciela!!! 18 godzinny tydzień pracy nauczycieli. Dobrych zostawić w zawodzie a reszta niech się przekwalifikuje.

  • na egzamin maturalny składa się kilka lat nauki a nie strajk trwający od dziś!!!!!!pomijam stopień przyswajalności wiedzy przez ucznia a gdzie i co złożyć jeśli nauczyciel nie strajkuje i uczeń nie zdał matury?????

  • O Izabello, miesiąc przed maturą takie głupoty wypisujesz? Dziecię olewało szkołę, teraz ma pełne portki, a ty kombinujesz coś o pozwach?

 4. To jest protest polityczny. Od 2012 roku nie dostawali podwyżek. Rząd dostrzegł ten problem zaczął podnosić pensje nauczycielom stopniowo w miarę możliwości budżetowych, a oni chcą postawić na swoim. Broniarz na marszach KOD-u. W powiecie ostrowskim 70% nauczycieli to nauczyciele dyplomowani zarabiający ponad 5000 zł i mało im.

 5. Moja córka chciała po studiach uczyć w szkole i nikt jej nie przyjął. Do szkół przyjmuje się znajomych i takie jest moje zdanie. Może niektórzy odejdą to moja córka dostanie się do szkoły.

  • Dokładnie Krystyna, szkoły to w niemałym stopniu prywatne folwarki, a już szczególnie te dwie spółdzielcze. Trzymają emerytów, zatrudniają osoby z rodziny i znajomych królika (nierzadko to niestety osoby nie z powołania) a dobrze wykształcone osoby z powołaniem ale bez znajomości albo w ogóle nie znajdują pracy w zawodzie albo jakieś części etatu w różnych szkołach a najlepiej z dojazdem na wieś

 6. Niech wszyscy protestujący przejdą do sektora prywatnego i niech pracują ciężko na swoje utrzymanie. Na państwowym jest im za dobrze.

 7. Niech sobie protestują w Lipcu i Sierpniu
  Tak potraktować dzieci i młodzież to naprawdę karygodne
  To już nie są nauczyciele

 8. jeśli do tej pory nauczyciele nie cieszyli się zbytnim szacunkiem, bo sami nie umiejąc liczyć, nawet matematyki nie umieli nauczyć uczniów ( zob. wyniki matur!), to teraz po tym chamskim lekceważeniu uczniów nie zasługują na żaden szacunek. To brak etyki i moralności. A ludzie z takimi brakami są godni pogardy.

 9. Trzeba było strajkować za czasów bandy PO!!! Ten rząd zrobił więcej dla zwykłych ludzi niż złodzieje przez 8 lat!.. Oby Jarosław rządził jak najdłużej! Brawo PiS!!! A nauczyciele do roboty! Lenie śmierdzące tylko kasa i wolne!

  • Sami są sobie winni. Nie żal mi nauczycieli teraz widać jacy to roszczeniowcy. Wszystko się im należy. Duża kasa, lekka robota, długie wakacje, wszystkie święta , ferie 18 godz. tydzień pracy i jeszcze karta nauczyciela. Jestem za tym żeby rząd poważnie się wziął za likwidacje przywilejów nauczycieli jest ku temu najlepszy klimat. Ja bym na miejscu pani premier dał im podwyżkę a w zamian zabrał wszystkie przywileje, wydłużył czas pracy, niech charują jak zwykli ludzie 26 dni urlopu i tak im zrobić.

 10. Jestem tegoroczną maturzystką.
  Dziś na drzwiach mojej szkoły zawisły plakaty z postulatami oraz apelami.
  Czytając je nie mogłam zrozumieć niektórych zdań tj.:
  1. …Mamy wspólny cel: jest nim dobra edukacja.
  2. Protestujemy w trosce o Waszą przyszłość.

  Są one dla mnie niezrozumiałe, ponieważ nie rozumiem wyboru czasu na ten strajk. Przypominam jest miesiąc do MATURY, a WY nauczyciele zamiast naprawdę zająć się naszą przyszłością i powtarzać z nami materiał wprowadziliście tak wielki zamęt.
  Dla mnie jak dla wielu innych maturzystów ten ostatni miesiąc jest najważniejszy.
  Dlatego proszę nie piszcie, że ten strajk jest dla naszego dobra, bo na nim wcale Wam nie zależy !

  • Na miesiąc przed maturą to już Twoja rola, by przypomnieć sobie, czego nauczyciele Cię nauczyli. I tak – walczą dla Twojego dobra, by Twoje dzieci były mądre i wykształcone i byś Ty był z nich dumny!

 11. W środę egzamin gimnazjalny na chwilę obecną dzieciaki nie wiedzą czy mają przyjść do szkoły. Zero komunikatów nic to jest skandal. I to jest zawód z misją tak chcieli być odbierani a pokazali młodzieży taki przykład że naprawdę wstyd!!!

 12. Ale wy musicie tym nauczycielom zazdrościć. Wyuczcie się,wyszkolcie i popracujcie sobie z grupą dzieci np. z nadpobudliwością (a wierzcie mi, że to już standard). Niejednokrotnie z jednym dzieciaczkiem nie dajecie rady a wieszacie psy na nauczycielach. Skoro uważacie, że tak duuuużo zarabiają i tyyyyle wolnego mają, zapraszam do szkoły. Ale jak widać do szkoły Wam nie podrodze było skoro dajecie się tak omamić tym,co mówią rządzący. I jeszcze coś: nauczyciele to całkiem normalni i zwykli ludzie, którzy też chodzą do pracy, żeby m.in. zarobić pieniążki bo wyobrażacie sobie, że mają rodziny na utrzymaniu?

 13. Ciekawe kto za kilka lat będzie uczył w szkole. Nowych nauczycieli nie ma bo zarobki są za niskie. To co zarabia stażysta to kpiny. Ludzie z wyższym wykształceniem zarabiają tylko niewiele więcej niż wynosi płaca minimalna, więc zaczną pracę w sektorze prywatnym. Za kilka lat braknie językowców, i kadry uczącej przedmiotów technicznych. I co będzie wtedy. Ale jak wiadomo łatwiej rządzić ciemnym ludem.

 14. Ciekawe kto za kilka lat będzie uczył w szkole. Nowych nauczycieli nie ma bo zarobki są za niskie. To co zarabia stażysta to kpiny. Ludzie z wyższym wykształceniem zarabiają tylko niewiele więcej niż wynosi płaca minimalna, więc zaczną pracę w sektorze prywatnym. Za kilka lat braknie językowców, i kadry uczącej przedmiotów technicznych. I co będzie wtedy. Ale jak wiadomo łatwiej rządzić ciemnym ludem.

 15. Do jarek władca – żaden kraj nie bogaci się przez rozdawanie pieniędzy zwykłym ludziom, tylko praca, mądre rozwiązania wykształconych ludzi, postęp techniczny, dobra edukacja,w naturalny sposób prowadzą do bogactwa. Niestety krzykacze popierający rozdawnictwo i rozdający nie swoje pieniądze (pieniądze mądrych ciężko pracujących i płacących podatki)
  mogą w krótkim czasie doprowadzić do kryzysu. jarek władca i tobie podobni do szkoły! Nauczycielom ukłony i wsparcie 🙂

 16. Po niektórych komentarzach widać ciężką pracę łamistrajków z byłej panny „S”. To ciężko tak na wszystkich frontach skrobać przeciwko kolegom. Pamiętajcie, Solidarność za chwilę zniknie, a wy zostaniecie wśród byłych już kolegów.

 17. Są gminy gdzie nauczyciele nie strajkują!!! można? można! BRAWO GMINA SOŚNIE!!! BRAWO WÓJT!!! Tam dobro dzieci jest najważniejsze! BRAWO NAUCZYCIELE Z GMINY SOŚNIE!!!
  A szkoły w gminie Odolanów strajkują… SMUTNE!!!

 18. Są gminy gdzie szkoły nie strajkują!!! BRAWO GMINA SOŚNIE!!! BRAWO WÓJT!!! Tam dzieci są najważniejsze!!! można? można! A w Gminie Odolanów strajk…SMUTNE…

 19. Coś mi się wydaje, że większość krzykaczy i obrońców tego … rządu, to beneficjenci 500 plus, a oburzeni są, bo szkoły nie przyjmują ich dzieciaków- rozwydrzonych i bez zasad kultury wyniesionej z domu. Zasłaniają się dobrem dziecka, a sami już z nimi w domu wytrzymać nie mogą. Zawsze można było podrzucić do szkoły i wtedy czas na kosmetyczkę, fryzjera lub spotkania z kolegami. Teraz wielkie larum, że biedne dzieci- raczej „biedni rodzice”, bo muszą zająć się swoim dzieckiem, a to męczy- prawda??

 20. Jestem nauczycielką. Jestem przeciw strajkowi w takiej politycznej formie. Nauczyciele dali się wmanewrować w rozgrywki p. Broniarza, o którym jakoś nikt nie słyszał przez minione 20 parę lat, kiedy na ciepłej, związkowej posadce brał pensję równą kilku zwykłym wypłatom. Nie protestował, kiedy PO zabrała nam prawo do emerytury po 30 latach pracy (przynajmniej 1/3 n-li „zrobiłaby już miejsce” młodym), ani wtedy, gdy kolejni ministrowie eksperymentowali z niezliczonymi reformami, podręcznikami itp.. po cichu zamykało się szkoły przechodzące pod egidę stowarzyszeń lub po prostu znikające. Gdzie był pan Broniarz- obrońca , gdy na siłę bez zgody rodziców wypychano do szkół sześciolatki? Dlaczego nie dąży do zmniejszenia liczebności klas, co wpłynęłoby znacząco na rzetelność nauczania i wychowania? Żeby była jasność: też chciałabym więcej zarabiać. Ale trochę obiektywizmu koleżanki i koledzy. Uczycie rozwiązywać konflikty, a sami daliście się ponieść zacietrzewieniu chyba już dyktatora…Czy strażak strajkuje nie gasząc pożaru? Pożarem staje się sytuacja maturzystów. Błagam o rozwagę.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick