Znaleźli księgę skarg i zażaleń. Co nie podobało się w działalności kina?

0
W tym roku Kino "Echo" w Jarocinie świętuje 90. rocznicę powstania. Obchody składają się z wielu pomniejszych wydarzeń i mają obejmować m.in. odkrywanie historii tego miejsca. Doskonale wpisuje się w to ostatnie odkrycie pracowników Muzeum Regionalnego w Jarocinie, którzy znaleźli tzw. księgę "skarg i zażaleń".

Niecodziennego odkrycia dokonali pracownicy Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Przeszukując pomieszczenia z archiwalnymi dokumentami trafili na zeszyt wypełniony uwagami na temat działalności kina. W tym roku Kino “Echo” obchodzi 90 lat. Odnalezienie tzw. księgi “skarg i zażaleń” jest świetną okazją do spojrzenia, jak w przeszłości wyglądała działalność tej instytucji i co nie podobało się naszym przodkom.

Umowna księga to w rzeczywistości zeszyt. Ma 120 stron, ale zapisanych jest raptem kilkanaście. Wpisy były datowane, co ułatwia umieszczenie ich w czasie: 1951-1980. Władze muzeum będą chciały zaprezentować znalezisko, aby pokazać szerszemu gronu najciekawsze wpisy. Ma to ubarwić obchody 90-lecia kina.

Kino “Echo” istnieje niemal tak długo, jak niepodległa Polska i niezmiennie znajduje się przy ul. Gołębiej w Jarocinie, ale nie wszyscy wiedzą, że nie jest to pierwsze kino w tym mieście. Wcześniej przy ul. Mickiewicza (sąsiadującej z ul. Gołębią, przy której znajduje się obecne kino) istniał między 1921 a 1923 rokiem tzw. teatr gier świetlnych, który pełnił rolę kina niemego.

Chcecie zobaczyć, na co skarżyli się przodkowie współczesnych mieszkańców Jarocina? Zapraszamy do materiału wideo!

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick