Krotoszyn wysoko w rankingu “Rzeczpospolitej”. Czym się wyróżnił?

0
Krotoszyn doceniony przez dziennik „Rzeczpospolita” w rankingu „Regiony RP”. Gmina została uplasowana na 47. miejscu spośród 864 gmin miejskich i miejsko-wiejskich w Polsce. Najwięcej punktów samorząd zdobył w kategorii „Trwałość społeczna”. „Rzeczpospolita” w tej sferze ocenia efektywność działań samorządów na polu edukacji, kultury, opieki nad najmłodszymi, ale też w zakresie budowy społeczeństwa obywatelskiego.

Ranking „Rzeczpospolitej” powstaje co roku dla samorządów miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich. Krotoszyn w tym roku może mieć powody do zadowolenia, bo otrzymał 47. lokatę wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich. W Południowej Wielkopolsce wyprzedził takie samorządy jak Nowe Skalmierzyce (53. miejsce w rankingu), gminę Jarocin (64. miejsce) czy gminę miasto Ostrów Wielkopolski będącą na 65. lokacie w rankingu. Ale lepsza od Krotoszyna okazała się gmina Dobrzyca z powiatu pleszewskiego, którą w rankingu zobaczymy na 42. miejscu.

W rankingu oceniane są „trwałość ekonomiczno-finansowa” czyli płynność finansowa każdej gminy, analizowane są budżety i poziom zadłużenia samorządu, „trwałość społeczna” to kryteria takie jak kierunki polityki prorodzinnej czy prosenioralnej danej gminy, analiza różnych programów społecznych i ocena ich stabilności, w kategorii „trwałość środowiskowa” oceniany jest zrównoważony rozwój samorządów dotyczący działań ekologicznych i ochrony środowiska, punktacji podlega też „jakość zarządzania i współpraca” czyli kontakty gminy z innymi samorządami i ich efektywność.

Czy rankingi są ważne dla samorządowców i wpływają na sposób rządzenia gminą? Odpowiada w krótkim wywiadzie burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick