Krotoszyn: Nie segregujesz. Zapłacisz więcej!

1
Obierki, szmaty, resztki żywności – takie odpadki nagminnie trafiają do pojemników na szkło czy papier, w pojemnikach na odpady zmieszane z kolei lądują butelki i plastik. Mieszkańcy gminy Krotoszyn deklarują segregacje śmieci, aby mniej płacić. W praktyce jednak sortowanie odpadów nie wygląda najlepiej. Tak wynika z przeprowadzonych przez Związek Międzygminny EKO-SIÓDEMKA kontroli przy domowych i osiedlowych koszy na śmieci.

To powoduje duże komplikacje i o wiele większe koszty wywozu śmieci.Na terenie Gminy Krotoszyn umowy na wywóz odpadów ma ponad 36 tys. Mieszkańców. Z czego 97% zadeklarowało segregację, te osoby, z tego tytułu, płacą za odpady mniej 10 zł, 50 gr. EKO 7 zapowiada dalsze kontrole. Jeśli sytuacja się nie poprawi ci mieszkańcy, którzy nie wywiązują się z umowy automatycznie zapłacą więcej – mówi Marcin Gaszek z Wydziału Gospodarki Odpadami w UGiM w Krotoszynie.

Sytuacja ta nie napawa optymizmem bowiem gminy co roku są zobowiązane do osiągania pewnego, określonego poziomu recyklingu. Od 2013 roku gminy muszą podnosić go o 2%. W ubiegłym roku „EKO 7” odnotowała niewielki spadek, teraz liczba ta kształtuje się na poziomie ok 26 procent. Od przyszłego roku w gminach poziom recyklingu ma wzrastać w dużo większym tempie o 10%. W przypadku tak kulejącej jeszcze segregacji śmieci pułap ten będzie bardzo trudno osiągnąć – mówi Ewa Obal przewodnicząca EKO-SIÓDEMKI.

redaktor wlkp24.info
anna.grzesiak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick