Krotoszyn. Oszukali na miliony. Prokurator stawia zarzuty

1
Zakończyło się prokuratorskie postępowanie przeciwko pięciu mieszkańcom Krotoszyna i okolic w wieku pomiędzy 19 a 48 lat oskarżonym o przestępstwa z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych, a także przestępstwa karnoskarbowe.

Postępowanie pod nadzorem prokuratury prowadził Wielkopolski Urząd Celno-Skarbowy w Poznaniu wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji w Kaliszu.

– Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego ustalono, że działający wspólnie i w porozumieniu podejrzani, bez wymaganego wpisu do właściwych rejestrów za pomocą specjalnie skonstruowanej do tego celu linii produkcyjnej na jednej z posesji w podkrotroszyńskiej miejscowości wytworzyli bez wymaganego pozwolenia 137 kg tytoniu do palenia oraz 5700 kg suszu tytoniowego o wartości niemal 139.000 zł – mówi Maciej Meler, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Kierującemu procederem 48- latkowi zarzucono, że uchylając się od odprowadzania podatku od produkcji Skarb Państwa poniósł szkodę w wysokości nie mniejszej niż 2.700.000 zł.

Zgodnie z treścią art. 54 § 1. kodeksu karnego skarbowego podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.

Występek z art. 12 a ust 1 ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych zagrożony jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Przesłuchani w toku postępowania oskarżeni po zapoznaniu się ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym przyznali się do zarzucanych im czynów.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick