Krajowa „11” w prezencie czy za karę? Gminy nie chcą spuścizny po GDDKiA

3
Rozpoczęła się procedura tzw. kaskadowego przekazywania dawnej drogi krajowej numer "11", która przed oddaniem Obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego wiodła przez miasto oraz przez Przygodzice. Teraz zarządcą z mocy ustawy o drogach publicznych jest Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, ale samorząd wojewódzki może pozbyć się tego ciężaru i przekazać ją samorządowi, który w drabince znajduje się niżej, czyli powiatowi ostrowskiemu. Ten może na mocy uchwały rady oddać fragmenty dawnej krajówki gminom: Przygodzice, Ostrów Wielkopolski oraz miastu Ostrów Wielkopolski. Choć spuścizna po GDDKiA jest w wielu miejscach gruntownie wyremontowana, nie dla każdego samorządu jest to łakomy kąsek.

Dawna droga krajowa numer „11” od skrzyżowania z drogą krajową „25” oraz „35” (most Krotoszyński) (gmina Miasto Ostrów Wielkopolski) aż po węzeł w miejscowości Strugi w gminie Przygodzice to w sumie kilkanaście kilometrów. Na wielu fragmentach przed oddaniem Obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego zarządca drogi GDDKiA dokonał licznych napraw. Wraz z oddaniem do użytku OOW 12 lipca 2017 roku dawna krajówka o numerze „11”, która w pewnym momencie staje się także krajową „25”, straciła status drogi krajowej i stała się droga wojewódzką. Reguluje to ustawa o drogach publicznych.

Sejmik województwa wielkopolskiego może jednak w drodze uchwały pozbawić odcinka statusu drogi wojewódzkiej – wtedy stanie się on drogą powiatową. To nie koniec kaskadowego przekazywania, bo rada powiatu może podczas sesji powiedzieć, że szosą ma opiekować się gmina. Ta nie może już wiele zrobić, bo nie ma już pod sobą jednostki samorządu terytorialnego, więc z automatu stanie się zarządcą drogi. Gminy jednak nie chcą przejmować pieczy nad krajówkami, bo są to dla ich budżetu ogromne obciążenia. Wkrótce ma się odbyć spotkanie z marszałkiem województwa wielkopolskiego, które ma dotyczyć tej kwestii.

fot. Tomasz Wojciechowski, wlkp24.info

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

3 KOMENTARZE

    • Wystarczy przeczytać artykuł ze zrozumieniem, żeby dojść do wniosku, że nie jest to do końca prawda.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick