Kradzież choinek. Jak duży to problem?

4
Kradzieże choinek ciągle się zdarzają, ale w mniejszym stopniu, niż w minionych latach. Pojawiają się podejrzenia, że jest to spowodowane bogaceniem się społeczeństwa. Świąteczne drzewka są też łatwo dostępne w wielu miejscach i w różnych przedziałach cenowych. To oznacza, że wybór jest duży. Służby jednak nie tracą czujności i prowadzą kontrole.

Bez choinki nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia. Drzewka na dobre wpisały się w polską tradycję. Przyozdobione lampkami i ozdobami dają znać, że nadszedł jeden z najważniejszych okresów dla chrześcijan. Nie wszyscy jednak decydują się na kupno drzewka z legalnej plantacji. Nadal zdarzają się przypadki wycinki drzewek prosto z lasu. To nie tylko proceder zagrożony karą, ale również kiepski interes, bo – jak mówią pracownicy Nadleśnictwa Antonin – te wycięte prosto z lasu nie utrzymują się zbyt długo w domowych warunkach.

– Miejsca te kontrolujemy pod kątem nielegalnego pozyskania choinek i stroiszów. W okresie przedświątecznym ma to szczególne nasilenie. Jest to oczywiście czyn zabroniony z kodeksu wykroczeń, z artykułu 148, jeżeli chodzi o kradzież gałązek i z artykułu 120, jeżeli chodzi o kradzież choinek. Do tego dochodzi jeszcze obowiązek zapłaty nawiązki, jeżeli choinka zostanie wycięta przez sprawcę – wyjaśnia Tomasz Nowak, komendant posterunku Straży Leśnej Nadleśnictwa Antonin.

Na szczęście na naszym terenie nie mamy za wiele takich przypadków. Społeczeństwo jest coraz bogatsze.

W kontrole włączają się także policjanci, którzy prowadzą takie działania razem ze strażnikami leśnymi oraz strażą rybacką. Razem kontrolują tereny leśne i wodne. – Przede wszystkim funkcjonariusze prowadzą działania kontrolno-prewencyjne. Mundurowi sprawdzają, czy na terenach leśnych nie dochodzi do kradzieży drewna czy nielegalnej kradzieży choinek. A także na terenach wodnych do przypadków kłusownictwa – dodaje mł. asp. Małgorzata Michaś, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. Ja lubię te poważne wypowiedzi mundurowych na pierdołowate tematy. Jak PiS tnie miliony drzew, wycinają lasy pod przykrywką prawa to jest OK, bo tak chce władza, a jak Ziótek z Hyniem zawiną iglaka to wielka kradzież. 🙂
    Może by tak dziennikarze zapytali każdego rzecznika policji co sądzi o eksplozji granatnika spowodowanego przez ich najwyższego szefa? To by było ciekawe. Wszyscy by sikali tą samą formułką. 🙂 Ten kraj jest chory.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick