Koty dziś świętują. Także te w schronisku. “Można przyjść je wygłaskać. One potrzebują kontaktu z człowiekiem”

4
Fot. Pixabay
Na kartce z kalendarza świąt nietypowych dzisiaj napisane jest: „Światowy dzień kotów”. Z tej okazji można np. obdarować swoich czworonożnych przyjaciół smakołykiem lub nowym „drapakiem”. Może to być także pretekst do zastanowienia się nad adopcją zwierzaka ze schroniska.

Święto kotów w Polsce obchodzimy od 2006 roku. 17 lutego świętują także czworonogi we Włoszech. Fajnym prezentem dla milusińskich może być nie tylko nowa zabawka. Można też zastanowić się nad ich adopcją ze schroniska. W placówce w Wysocku Wielkim mieszka ich 12. – Adopcja kotów jest mniej popularna niż psów. Procedura wygląda jednak tak samo. Chcąc zabrać kotka do domu, trzeba podpisać specjalne dokumenty adopcyjne, a także spełnić określone warunki – tłumaczy kierownik schroniska w Wysocku Wielkim, Agnieszka Nowicka.

CZYTAJ TEŻ: Fotografuje świat z nieludzkiej perspektywy, pokazując piękno Doliny Baryczy. “Najlepszy efekt robi ujęcie z góry”

Adopcja zwierzęcia to poważna decyzja. Nie każdy, przez różne aspekty, może sobie na to pozwolić. Alternatywą więc może być przyjazd do schroniska i po prostu spędzenie czasu z kotami.

– Można przyjść je wygłaskać. One potrzebują po prostu kontaktu z człowiekiem – mówi wolontariuszka Karolina Stasiak, która na co dzień opiekuje się milusińskimi. – Nasza „praca” polega na takiej bardzo podstawowej opiece nad kotami. Karminy je, czeszemy, sprzątamy kuwetki. Chorym podajemy lekarstwa, czyścimy oczka – dodaje.

Jak na razie koty mieszkają w specjalnie dla nich przygotowanym pomieszczeniu. Niestety, jest ono dość małe, co w przypadku większej liczby zwierząt staje się problemem. Miasto planuje jednak budowę kociarni. – Już w przyszłym roku stworzymy godziwe warunki dla kotów – zapowiada wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego Mikołaj Kostka.

W Polsce najczęściej można spotkać tzw. dachowce, a wszystkich ras tych zwierząt jest ponad 100. Najwięcej miłośników kotów mieszka natomiast w Stanach Zjednoczonych. Populacja tych zwierząt wynosi tam ponad 76 milionów. To dwa razy tyle, ilu ludzi mieszka w naszym kraju.

CZYTAJ TEŻ: Dobre wieści dla zwierzolubów! Większe pieniądze na zapobieganie bezdomności zwierząt w Ostrowie

Na naszym fanpage’u kolejni Czytelnicy publikują od rana zdjęcia swoich kotów. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, czekamy! Oto link do posta.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

 1. “One potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem” Serio ? Człowiek może potrzebować kontaktu z drugim człowiekiem. Kot potrzebuje kontaktu z człowiekiem

 2. 6
  1

  Ja juz swojego od ranka głaszcze a on mnie gryzie , bo pogoda brzydka i chce spać . A odnośnie kociarni ,to fakt , juz tyle było obiecanek przed wyborami pani Prezydent i co ? i na gadaniu sie skończyło, kociarni nadal nie ma .Biedne te koty .

  • 6
   1

   Ale za to jak zwykle nagrody były a zwierzęta i inni to mogą być ot tak ,nagrody za obiecanki cacanki.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick