Koronawirus uderza w gospodarkę. Pracodawcy i pracownicy mogą liczyć na unijne wsparcie

1
Pomimo pandemii, stopa bezrobocia w Wielkopolsce pozostaje najniższa w kraju. Mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie z Funduszy Europejskich. Szkolenia, staże czy wreszcie dotacje na uruchomienie własnego biznesu z unijnych funduszy, w wielu przypadkach pozwalają przetrwać ten trudny czas epidemii.

Ponad 43 tysiące osób w tym przeszło 16 tysięcy długotrwale bezrobotnych, objęto wsparciem w ramach dwóch programów dofinansowanych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Środki dystrybuowane przez Powiatowe Urzędy Pracy pomogły też wesprzeć osoby bez pracy po 50. roku życia. Ponad 12 tysięcy osób w tej grupie wiekowej zostało objętych pomocą.

Życiowe wybory

– Najtrudniejsze było opracowanie dokładnego planu biznesowego i sama decyzja o podjęciu własnej działalności – przyznaje Bogumiła Łaszcz, która od połowy zeszłego roku prowadzi w Pile salon strzyżenia psów i kotów. – Z unijnej dotacji kupiłam profesjonalny sprzęt. Kilka tysięcy kosztował choćby stół na którym mogę pracować. Klienci na szczęście dopisali, a epidemia w mój sektor nie uderzyła niemal wcale – przyznaje groomerka.

Z dotacji skorzystał też Wojciech Mamet z Międzychodu, który od sierpnia zeszłego roku prowadzi firmę zajmującą się pielęgnacją terenów zielonych. 20 tysięcy złotych unijnego wsparcia pozwoliło mu doposażyć park maszynowy o niezbędny sprzęt. – Zatrudniam kilka osób które znam z mojej poprzedniej pracy. Przez ponad 20 lat pomagałem osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, byłem koordynatorem Klubu Integracji Społecznej w Międzychodzie – przypomina przedsiębiorca. – Kiedy straciłem pracę musiałem wziąć sprawy we własne ręce i zdecydowałem się na własną działalność – dodaje Wojciech Mamet.

Sytuacja w województwie

Stopa bezrobocia na koniec października wyniosła dokładnie 3,7% i była o 0,9% wyższa niż rok wcześniej. Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu informuje, że liczba bezrobotnych na koniec października przekroczyła 60 tysięcy czyli jest o 15 tysięcy wyższa niż rok wcześniej w tym samym czasie. Tylko od stycznia do września wielkopolscy pracodawcy zgłosili w urzędach pracy zamiar rozwiązania umów z ponad 6 tysiącami pracowników. W ubiegłym roku, w tym samym czasie, takie zamiary podjęto dla niespełna dwóch tysięcy osób. By zatrzymać ten trend, przy unijnym wsparciu, w naszym województwie uruchomiono szereg projektów, które mają wspomóc przedsiębiorców w utrzymaniu miejsc pracy.

W przemysłach spożywczym i meblarskim, a także w handlu i budownictwie mniej odczuwalne są skutki epidemii koronawirusa. W tych sektorach rośnie zainteresowanie pracownikami, także tymi z zagranicy.

Więcej na temat unijnej pomocy dla osób bezrobotnych znajdą Państwo na stronie internetowej i w magazynie Zmieniamy Wielkopolskę.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. 5
    1

    Chciałem po przeczytaniu napisać, żebyście nie przekazywali tej propagandy dalej, ale po sekundzie doczytałem, że to artykuł sponsorowany. 😀

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick