DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"Koordynator musi być", czyli po co tworzyć nowe stanowisko w urzędzie?

Tydzień temu poinformowaliśmy na naszych łamach o utworzeniu nowego stanowiska pracy w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim. Mowa o koordynatorze ds. zapewnienia dostępności w urzędzie. Do tej pory nikt nie pełnił tej funkcji, ponieważ nie było takiej potrzeby. Przynajmniej z punktu widzenia władz miasta. Włodarze zostali jednak postawieni przed faktem dokonanym, a mianowicie ustawą, która weszła w życie i wymaga utworzenia miejsca dla kolejnego pracownika. – Byliśmy zobowiązani przepisami prawa do powołania do życia takiego właśnie stanowiska, jakim jest koordynator ds. dostępności – powiedziała podczas październikowej sesji Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

CZYTAJ: Pierwsza inwestycja za pieniądze z EBI. Wiemy, nią będzie

Była to odpowiedź na pytanie jednego z radnych o zasadność utworzenia takiego stanowiska. Jak się okazuje, czy zasadność jest, czy jej nie ma (choć w różnych instytucjach różnie to może wyglądać) ustawa jest ustawą i samorząd musi wypełnić jej zapisy, które to zaakceptowali parlamentarzyści.

– Wymóg powołania koordynatora ds. zapewnienia dostępności nałożyła na nas ustawa z 19 lipca z 2019 roku o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. W art. 14., ust. 1. czytamy, że „każdy organ władzy publicznej (…) wyznacza co najmniej jedną osobę pełniącą funkcję koordynatora ds. dostępności”. Kładę szczególny nacisk na słowa: „wyznacza co najmniej jedną osobę”, ponieważ niektóre samorządy czy inne instytucje powołują trzech koordynatorów. W naszym przypadku jest to wyznaczona jedna osoba – wyjaśnił w uzupełnieniu Andrzej Baraniak, sekretarz Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

CZYTAJ: Podziel się ciepłem – podaruj czapkę lub szalik bezdomnemu

Jak podkreślił, to ważna ustawa z punktu widzenia organów naczelnych i nakłada na samorządy oraz inne instytucje dodatkowe wymogi. – O utworzeniu takiego stanowiska musimy poinformować zarówno wojewodę, jak i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej – dodał.

W urzędzie miejskim koordynatorem ds. dostępności został Zdzisław Mielczarek, który do niedawna pełnił funkcję Dyrektora Kancelarii Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. To stanowisko przypadło w udziale Robertowi Kaźmierczakowi, który będzie łączył nowe obowiązki z zadaniami dotyczącymi promocji miasta.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ POD TYM LINKIEM

Napisz do autora

Komentarze (9)
 • K
  księgowa

  czwartek, 29 października, 2020

  Ot logika: W art. 14., ust. 1. czytamy, że “każdy organ władzy publicznej (…) wyznacza co najmniej jedną osobę pełniącą funkcję koordynatora ds. dostępności”. Wyznaczyć przecież można do pełnienia tej funkcji urzędnika pełniącego inne obowiązki bez tworzenia nowego stanowiska pracy! Ale po co tak oszczędnie, po wielkopolsku? Przecież Ostrów jest tak zajebiście bogaty, że musi brać kredyty na potęgę, a zadłużenie miasta rośnie wykładniczo!

  Odpowiedz
 • Ż
  żółć

  czwartek, 29 października, 2020

  Przecież trzeba było Mielczarkowi zapewnić jakieś dochody, skoro Kaźmierczak go wygryzł.

  Odpowiedz
 • A
  Anonim

  piątek, 30 października, 2020

  Z jednego koryta do drugiego, zawsze na cztery łapy, a ja dzisiaj na nocki zasuwam żeby rodzinę wyżywić.

  Odpowiedz
 • P
  proletaryusz

  piątek, 30 października, 2020

  Obstawiajcie ile nowy koordynator dostanie!
  Ja daje mu 12 000 brutto (?)

  Odpowiedz
 • A
  Amelka

  piątek, 30 października, 2020

  Proponuję utworzyć jeszcze jedno stanowisko Koordynator d/s walki z psimi odchodami.

  Odpowiedz
 • O
  Ostrowiak

  piątek, 30 października, 2020

  Bizancjum na potęgę w tym mieście.

  Odpowiedz
 • M
  Marlenka

  sobota, 31 października, 2020

  Nowy cieplutki stołek, będzie miał gdzie się wypierdzieć za niezłe pieniądze podatników.KPINA CO SIĘ WYRABIA TERAZ W TYM PAŃSTWIE

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz