Konkurs Wiedzy o Brylińskim

0
W środę, 11 października 2017 roku, w Domu Rolnika w Ołoboku odbyło się podsumowanie II Diecezjalnego Konkursu Wiedzy o Pawle Brylińskim pt. „Życie i twórczość Pawła Brylińskiego 1814-1890”, nad którym patronat honorowy objął biskup kaliski Edward Janiak.

Celem konkursu, który kierowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, były: promocja twórczości rzeźbiarskiej Pawła Brylińskiego, popularyzacja walorów krajoznawczych i kulturowych powiatów: kaliskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego i wieruszowskiego, rozbudzenie wśród mieszkańców regionu zainteresowania kulturą ludową. W pierwszym etapie konkursu uczniowie przygotowywali reportaż pt. „Twórczość Pawła Brylińskiego 1814-1890 w moim regionie”, a w drugim etapie musieli rozwiązać test wiedzy o życiu i twórczości rzeźbiarza z Masanowa.

zdjecie

Gości przybyłych na finał konkursu powitała organizatorka i pomysłodawczyni wydarzenia Ewa Chmielewska. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: Mirosława Busza, sekretarz gminy Sieroszewice, Mirosław Rychlik, sekretarz powiatu ostrowskiego, Teresa Lemiesz, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Sieroszewice, a zarazem sołtys Ołoboku, ks. prałat dr Tomasz Lenczewski, proboszcz parafii pw. św. Jana Ewangelisty w Ołoboku, ks. kanonik Ryszard Regulski, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Węglewicach, o. Dariusz Warchoł z parafii pw. św. Wojciecha w Cieszęcinie, Maria Marciniak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach, Jerzy Pawłowski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach, Renata Suchorzewska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Masanowie, Danuta Walczak, koordynator projektu o Pawle Brylińskim, Anna Urbaniak, bibliotekarka filii bibliotecznej w Ołoboku, Arleta Walczak, główna księgowa Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach, Maria Ciapierzyńska i Anna Jarosik, opiekunki Muzeum Ziemi Ołobockiej, Rafał Dąbik, prezes PTTK Oddział Ziemia Wieruszowska, Jadwiga i Krystian Niełacni z PTTK Oddział w Ostrowie Wielkopolskim, nauczyciele opiekujący się uczniami biorącymi udział w konkursie, uczniowie Szkoły Podstawowej w Masanowie przedstawiający projekt „Paweł Bryliński, rzeźbiarz naszego regionu” i uczestnicy konkursu.

zdjecie

Do konkursu przystąpiło 28 uczestników: 10 uczniów klas VI-VII szkół podstawowych i 18 uczniów klas II-III gimnazjów. Po rozwiązaniu testu wiedzy uczniów i gości zaproszono do zwiedzania kościoła pw. św. Jana Ewangelisty w Ołoboku. O historii świątyni i ciekawych dziejach z nią związanych opowiadał ks. prałat Tomasz Lenczewski. Uroczystość uświetnił także występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Masanowie. Uczniowie odczytali swoje wiersze o Pawle Brylińskim, a Danuta Walczak, nauczyciel i koordynator projektu „Paweł Bryliński, rzeźbiarz naszego regionu” przedstawiła prezentację na temat działań prowadzonych w ramach projektu realizowanego w Szkole Podstawowej w Masanowie.

Wreszcie nadszedł czas na podsumowanie konkursu i nagrodzenie uczniów. Zarówno prace reporterskie przygotowane przez uczestników jak i test wiedzy oceniała komisja konkursowa w składzie: Ewa Chmielewska (przewodnicząca), Emilia Biela, Michał Chmielewski, Maria Marciniak, Jadwiga Niełacna, Krystian Niełacny i Jerzy Pawłowski. Jurorzy przyznali nagrody i wyróżnienia następującym osobom:

Nagroda Grand Prix – Agata Śniatała ze Szkoły Podstawowej w Masanowie, I miejsce – Maksymilian Stendera ze Szkoły Podstawowej w Masanowie, II miejsce – Maja Łukawska z Gimnazjum w Wielowsi, III miejsce – Piotr Kmiecik z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego we Wtórku. Wyróżnienia – Aleksandra Bartnik ze Szkoły Podstawowej w Rososzycy, Weronika Mielcarek ze Szkoły Podstawowej w Rososzycy, Milena Świerczyk z Gimnazjum w Wielowsi, Jakub Walczak z Gimnazjum w Wielowsi, Filip Wołkowycki z Gimnazjum w Sieroszewicach.

zdjecie

Głównymi fundatorami nagród byli Urząd Gminy w Sieroszewicach i Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim.

W imieniu wójta gminy Sieroszewice Czesława Berkowskiego głos zabrała sekretarz Mirosława Busza. – Jest mi niezmiernie miło, że mogę złożyć Państwu Chmielewskim serdeczne podziękowania za pomysł i organizację tego konkursu, a także za pasję i zaangażowanie. Dzięki temu twórczość Pawła Brylińskiego cały czas jest utrwalana. Paweł Bryliński mieszkał w Masanowie, tworzył w gminie Sieroszewice, a także poza nią. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że mamy takiego znanego rzeźbiarza. Chciałam pogratulować wszystkim współorganizatorom, którzy włożyli wiele pracy w przygotowanie tego konkursu. Słowa uznania kieruję do młodzieży, która wzięła udział w konkursie i wykazała się dużą wiedzą na temat życia i twórczości Pawła Brylińskiego – powiedziała sekretarz gminy Sieroszewice.

Słowa wdzięczności za propagowanie ludzi związanych z regionem i gratulacji wypowiedzieli także sekretarz powiatu ostrowskiego Mirosław Rychlik, proboszcz parafii w Ołoboku ks. prałat Tomasz Lenczewski, prezes PTTK Oddziału Ziemia Wieruszowska Rafał Dąbik, sołtys Ołoboku Teresa Lemiesz. Z kolei Jerzy Pawłowski w imieniu jury wypowiedział się na temat prac konkursowych przygotowanych przez młodzież w formie reportażu. Swoją nagrodę za reportaż przyznała także dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Maria Marciniak.

zdjecie

Po spotkaniu organizatorzy i goście udali się na stary cmentarz w Ołoboku, gdzie w miejscu spoczynku Pawła Brylińskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze. Organizatorami II Diecezjalnego Konkursu Wiedzy o Pawle Brylińskim pt. „Życie i twórczość Pawła Brylińskiego 1814-1890” byli: Ewa i Michał Chmielewscy, pasjonaci twórczości Pawła Brylińskiego oraz założyciele Społecznego Komitetu Ratowania Rzeźby Sakralnej Pawła Brylińskiego, Czesław Berkowski, wójt gminy Sieroszewice i ks. prałat dr Tomasz Lenczewski, proboszcz parafii pw. św. Jana Ewangelisty w Ołoboku. Współorganizatorzy to: Paweł Rajski, starosta ostrowski, Gminna Biblioteka Publiczna w Sieroszewicach oraz filia biblioteczna w Ołoboku, Gminny Ośrodek Kultury w Sieroszewicach, Szkoła Podstawowa w Masanowie, Oddział PTTK Ziemia Wieruszowska, Oddział PTTK w Ostrowie Wielkopolskim.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick