CZYTAJ: W niedzielę powitamy czas zimowy. Ostatni raz?
Do 16 sierpnia 2018 roku, mieszkańcy wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej mogli brać udział w konsultacji społecznej. Cieszyła się ona ogromnym powodzeniem, a swoje zdanie wyraziło ponad cztery miliony osób. 84% opowiedziało się za zniesieniem zmian czasowych. – Padły tam pytania czy jesteś za zatrzymaniem tego czasu i z jakich powodów? I który z czasów byłby przez Ciebie bardziej preferowany? Ma to stanowić pewną sugestię dla państw członkowskich w przyszłości, jak to wygląda w poszczególnych państwach – powiedział wtedy portalowi wlkp24.info Andrzej Grzyb, europoseł w Parlamencie Europejskim.
Dziś w Brukseli odbyło się ostateczne głosowanie nad propozycją zmian. Za przyjęciem projektu głosowało 410 parlamentarzystów, 192 było przeciw, a 51 wstrzymało się od głosu. Czas zmieni się w ostatnią niedzielę października 2021, a następnej zmiany nie będzie. Parlament Europejskich podkreśla, że wtedy czas zmienią państwa, które się na to zdecydują. Każde z nich będzie miało możliwość zachować prawo do decydowania o swojej strefie czasowej.
Oni chcą mieć czas zimowy przez cały rok? Co za debilizm!!!
Droga redakcjo, wasz artykuł wprowadza czytelników w błąd. Otóż teraz dopiero rozpoczną się negocjacje Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady. PE uzgodnił dopiero swoje stanowisko.
Do tego warto zwrócić uwagę, że zgodnie z przyjętym stanowiskiem państwa, które zdecydują się na czas letni, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku, a te, które chcą utrzymać zimowy czas, mogą przestawić zegary w ostatnią niedzielę października 2021 roku.
Pozdrawia, czytelnik.