Komunikat ws. ptasiej grypy. Nie stosujesz się do zaleceń? Nie dostaniesz odszkodowania

0
źródło: UG Ostrów Wlkp.
Gmina Ostrów Wielkopolski wystosowała komunikat w sprawie ogniska ptasiej grypy, które zlokalizowano w Topoli Osiedle na terenie gminy Przygodzice. Czytamy w nim: "Nakazuje się bezwzględne zastosowanie do Rozporządzenia Ministra Rolnictwa, które mają zminimalizować zagrożenie wystąpienie wirusa H5N8. Specjalna strefa zapowietrzenia zostaje wprowadzona w promieniu trzech kilometrów od wystąpienia ogniska wirusa ptasiej grypy". Wytyczne ministra rolnictwa publikujemy na wlkp24.info.

Strefa o promieniu 3 km dotyczy nie tylko gminy Przygodzice, ale także części gminy Ostrów Wielkopolski, a dokładnie Topoli Małej części Radziwiłłowa oraz Gorzyc Wielkich. „Jeśli producent zachował wszelkie środki ostrożności, wówczas może liczyć na odszkodowanie; jednak jeśli tego nie zrobił, nie ma szans na żadną rekompensatę. Niestosującym się do zakazu grożą wysokie kary. W szerzeniu się zakażeń pomiędzy fermami drobiu istotną rolę może odgrywać człowiek, gdyż wirus łatwo przenosi się na odzieży, sprzęcie czy środkach transportu. Kluczowa jest zatem bioasekuracja” – czytamy dalej na stronie urzędu.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Ptasia grypa zaatakowała w powiecie ostrowskim!

O jakich środkach ostrożności mówią przedstawiciele gminy? To m.in. dwa zakazy i kilkanaście nakazów. Wśród czynności zakazanych znajdują się: pojenie drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki. Drugim jest wnoszenie i wwożenie na teren gospodarstwa, w którym utrzymuje się drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych.

Minister Rolnictwa Krzysztof Jurgiel w rozporządzeniu, które można znaleźć w Dzienniku Ustaw, nakazuje także m.in.: utrzymywanie drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami, przechowywanie paszy dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami, a także oczyszczanie i odkażanie sprzętu i narzędzi używanych do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem.

PEŁNĄ LISTĘ ZAKAZÓW I NAKAZÓW MINISTRA ROLNICTWA MOŻNA ZNALEŹĆ W ROZPORZĄDZENIU POD TYM ADRESEM

Objawy występowania wirusa ptasiej grypy  (wirus H5N8)

  • depresja
  • duszność
  • kichanie
  • biegunka
  • silne łzawienie
  • spadek nieśności
  • miękkie skorupy jaj
  • obrzęk i zasinienie grzebienia i dzwonków

Jak uchronić się przed wirusem?

źródło: UG Ostrów Wlkp.

Specjalna strefa zapowietrzenia w powiecie ostrowskim

źródło: UG Ostrów Wlkp.
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick