Komputery stacjonarne – czy mają sens w 2021?

0
Wraz z pojawieniem się laptopów wieszczono koniec ery komputerów stacjonarnych. Te wciąż nie zniknęły jednak ze sklepów, a wręcz przeciwnie. PC doskonale się sprzedają i cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko w środowisku gamingowym. Jakie są zalety komputerów stacjonarnych?

Komfort użytkowania komputera stacjonarnego

Laptopy zapewniają maksymalną mobilność, dzięki kompaktowym rozmiarom i niskiej wadze. Z drugiej strony ich ograniczona wielkość oznacza iż często mają słabsze podzespoły. Komputer stacjonarny w tej samej cenie co laptop ma wydajniejszy procesor, kartę graficzną i inne układy, co sprawia, że działa szybciej. Ma to pozytywny wpływ na komfort pracy, gdyż programy rzadziej się zacinają, a ich uruchamianie na PC trwa krócej.

Komfort pracy na komputerze stacjonarnym zapewniają również akcesoria takie jak klawiatury i myszy. Odrębna klawiatura z panelem numerycznym po prawej stronie przyspiesza wykonywanie wielu zadań związanych z obsługą aplikacji biurowych. Dodatkowo PC podłączany jest do monitora, którego ustawienie, wysokość ekranu i kąt nachylenia można dopasować do potrzeb użytkownika. Monitor jest znacznie większy niż ekran w laptopie – jego przekątna może mieć nawet 27 cali lub więcej. Dzięki temu na ekranie mieści się więcej okien, a przewijanie długich dokumentów lub arkuszy kalkulacyjnych jest łatwiejsze, a wzrok nie męczy się tak szybko.

Swoboda w dobieraniu podzespołów

Kupując komputer stacjonarny istnieje możliwość swobodnego dobierania podzespołów, które znajdą się we wnętrzu jednostki. Laptopy rzadko dają możliwość konfigurowania podzespołów samodzielnie oraz wymiany na nowsze w przyszłości.

W przypadku PC możliwe jest złożenie całego komputera indywidualnie. Konfigurator PC https://www.komputronik.pl/advanced-configurator/ przeprowadza przez kolejne etapy budowy sprzętu, podpowiadając najlepsze komponenty oraz wskazując zamienniki, jeżeli poszczególne układy są ze sobą niekompatybilne.

Jeśli nie ma się wystarczającej wiedzy o budowie komputerów stacjonarnych i wydajności podzespołów, można wybrać gotowe PC. Ich oferta dostępna jest na https://www.komputronik.pl/category/5801/komputery-pc.html. Gotowe komputery stacjonarne są podzielone na kategorie, co ułatwia zakup sprzętu dla konkretnych użytkowników. Kupujący mogą przeglądać komputery gamingowe, do biur oraz uniwersalne modele do domowego użytku.

Ergonomia pracy

Komputer Apple lub innej marki zapewnia wysoki komfort pracy nie tylko z powodu płynnego działania i wydajności podzespołów. Ergonomia pracy jest zachowana głównie dzięki monitorom, które posiadają technologie chroniące wzrok.

Technologia Flicker Free zmniejsza migotanie ekranu, a Eye Saver chroni oczy przed nadmierną emisją niebieskiego światła. Dzięki obu funkcjom zmniejsza się ryzyko wystąpienia wady wzroku u osób, które spędzają wiele godzin przed ekranem komputera.

Ergonomię pracy podnosi również odrębna klawiatura i mysz. Odpowiednio dobrane akcesoria stosowane wraz ze specjalnymi podkładkami odciążają nadgarstki, zmniejszają napięcia mięśni i ograniczają bóle pleców i szyi.

Komputery stacjonarne dla graczy i profesjonalistów

PC jest pożądany w szczególności w środowisku gamingowym. Komputer stacjonarny do gier cechuje się znakomitą wydajnością oraz możliwością modyfikacji sprzętu w razie potrzeby. Gracze często rozbudowują swoje jednostki, by zwiększyć moc obliczeniową procesora lub pojemność dysku twardego. W obudowie stacjonarki bez trudu zmieści się karta graficzna umożliwiająca obsługę technologii Ray Tracingu i prowadzenie rozgrywki na najwyższych ustawieniach grafiki. Sprawdź ofertę https://www.komputronik.pl/category/1099/karty-graficzne.html

Stacjonarne komputery doceniają również profesjonaliści, na przykład graficy. W PC wydajnie działa karta graficzna NVIDIA i procesor i9 z efektywnym chłodzeniem, dzięki którym można tworzyć animacje trójwymiarowe i renderować grafikę. Mocne karty graficzne znajdziesz na https://www.komputronik.pl/search-filter/1099/karty-graficzne-nvidia

Komputery all in one

Oddzielną kategorią komputerów stacjonarnych, która również zasługuje na uwagę są urządzenia all in one. Komputeru AiO wszystkie podzespoły kryją w obudowie monitora, dzięki czemu PC zajmuje niewiele miejsca na biurku. Jest więc w pewnym stopniu połączenie zalet laptopów i komputerów stacjonarnych. Użytkownik ma do dyspozycji ekran o przekątnej powyżej 20 cali, co zwiększa komfort pracy. Podzespoły nie są może tak wydajne jak w stacjonarnych pecetach, ale bez problemu radzą sobie z zastosowaniami biurowymi. Komputery all in one świetnie sprawdzają się także w nauce i pracy zdalnej. Komputery AiO znajdziesz na
https://www.komputronik.pl/category/6280/komputery-aio.html

Niezależnie do jakich celów będziemy wykorzystywać komputer warto pomyśleć o dodatkowej gwarancji, która wydłuża standardową gwarancję nawet do 5 lat. Dzięki temu nie musisz się martwić w przypadku awarii, kradzieży, uszkodzenia sprzętu czy jego nieautoryzowanego użycia. Wybierając Gwarancję Beztroski otrzymujesz ubezpieczenie od tych niepożądanych zdarzeń.

redaktor wlkp24.info
redakcja@wlkp24.info

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick