„Komeda” w wersji Wojtka Mazolewskiego i jego kwintetu

0
Słynna kołysanka z filmu Rosemary's Baby, "Ballad for Bernt" czy tytułowy utwór z legendarnej płyty "Astigmatic". W przeszłości wielu próbowało pokazać muzykę Krzysztofa Komedy Trzcińskiego inaczej. Kolejna interpretacja utworów polskiego jazzmana i kompozytora muzyki filmowej wybrzmiała podczas finału 7. edycji ostrowskiego festiwalu filmowego. Projekt "Komeda" zaprezentował Wojtek Mazolewski Quintet.

Kwintet Wojtka Mazolewskiego miał sporo czasu na przygotowanie projektu „Komeda”. Wybrzmiał on już rok temu, ale w zupełnie innej formie. Jak twierdzi lider zespołu, kontrabasista Wojtek Mazolewski, wówczas jego grupa zaprezentowała bardziej wiernie twórczość Komedy. Tym razem to autorskie podejście do muzyki polskiego jazzmana i kompozytora. Pełne lirycznych momentów, wypełnione rozbudowanymi improwizacjami, zdradzające aktualny styl kwintetu kompozycje można podzielić na trzy zasadnicze części: jazzowe, elektroniczne i reggae’owe. Była to światowa premiera projektu „Komeda”.

Kwintet Mazolewskiego rozpoczął od jazzowej interpretacji, w miarę upływu czasu muzycy skręcali w stronę elektronicznych wersji utworów Komedy, by na końcu zaprezentować liryczną wersję „Kołysanki” z filmu „Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego oraz „Ballad for Bernt”. Na warsztat wzięli m.in. utwory z kultowej płyty „Astigmatic”, ale także ze ścieżek dźwiękowych „Noża w wodzie” czy innych.

O swoim najnowszym projekcie Mazolewski opowiadać będzie na łamach magazynu kulturalnego „Atelier” w Telewizji Proart.

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick