Kolejny protest rolników. W poniedziałek rusza #AGROpowstanie2019 [NA ŻYWO]

3
W poniedziałek kierowcy mogą spodziewać się utrudnień. Przed południem rolnicy wyjadą na ulice i zablokują drogi w całej Wielkopolsce. Utrudnienia wystąpią m.in. na DK12 oraz DK25. Protestujący domagają się rozpoczęcia rozmów z premierem Mateuszem Morawieckim i wprowadzenia zmian w przepisach, które przestaną dyskryminować mniejsze gospodarstwa, które nie mają szans na rynku z oligopolami.

Rolnicy domagają się rozpoczęcia rozmów z premierem Mateuszem Morawieckim. Chcą walczyć o rodzime gospodarstwa, które podupadają przegrywając walkę o rynek z oligopolami. Domagają się także zmiany przepisów. O lepszy byt walczą nie od dziś. Już na początku 2018 roku wyszli na ulice domagając się zmian. Jak mówili, nie chcą blokować dróg – chcą, by rząd zaczął z nimi rozmawiać i wprowadził zmiany, które poprawiłyby ich byt.

“Każda grupa która może organizuje się w swojej okolicy i pokazuje Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie że rolnicy wciąż w Polsce są i toczą nierówną walkę z wielkimi korporacjami, które dociskają rodzinne gospodarstwa. Wielu z nas tę niesprawiedliwą wojnę odczuło na własnej skórze, innym widmo bankructwa coraz bliżej zagląda do domów, rodzin. (…) Tylko prawdziwy mąż stanu jest w stanie zatrzymać biurokratyczna machinę która toleruje w Polsce panoszenie się obcego kapitału. Kapitału bezwzględnego w realizacji swoich ekonomicznych celów”.

W powiecie ostrowskim rolnicy zamierzają zablokować DK25 między Ostrowem Wielkopolskim a Nowymi Skalmierzycami. Utrudnień należy spodziewać się także w Marchwaczu w powiecie kaliskim na DK12. Blokowane mają być także inne trasy w sąsiednich powiatach.

Jeśli dzisiejsze protesty nie pomogą, rolnicy pojadą do Warszawy. Na fanpage’u Agrounii już można znaleźć wydarzenie nazwane “Oblężenie Warszawy”. Zaplanowano je na 6 lutego.

Oglądaj na żywo naszą relację z protestu pod Ostrowem Wlkp.

Pismo Agrounii wystosowane do rolników:

Źródło: facebook.com/pg/projektAGROunia
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

    • Gdzie byłeś mądralo jak i rolnicy przez całe długie lata nierządów PO/PSL ??! Co sami zrobiliście jako rolnicy ?… Tylko żądania od rządu który jako jedyny jest pomocny . Co dał rząd PO/PSL po niszczycielskich ulewach , suszach jakie były w minionych latach ?…nie mówili że trzeba było się ubezpieczyć ?? Producentowi małemu czy dużemu nikt nie zapewni sprzedaży bo tak chce producent ! .. Jabłka i ??? nadprodukcja a ceny jakie są na targowiskach i w sklepach ?…Panowie rolnicy potrzeba współpracy waszej a nie tylko w marszach .

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick