Wielkopolska. Kolejne ulice z nowymi nazwami

3
Do Jarocina, Kalisza i innych miast dołączyły właśnie Nowe Skalmierzyce i Gołuchów, w których także część mieszkańców musi się przyzwyczaić do nowych patronów ulic.

Mieszkańców ulicy 24 Stycznia w Skalmierzycach i ul. 25 Stycznia w Nowych Skalmierzycach czekają zmiany nazw ulic. Patronem tej pierwszej zostanie Jan Nepomucen Chrzan (urodzony w Gostyczynie), a drugiej – Jan Paweł II. Obie nazwy zostaną wkrótce zmienione, a to za sprawą ustawy dekomunizacyjnej.

To nie pierwsza zmiana nazw ulic w Nowych Skalmierzycach. W 2001 roku gen. Świerczewskiego zastąpiono innym patronem – Kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Podobny los spotkał ulicę XXX-lecia PRL w Skalmierzycach, która nosi teraz nazwę ks. kan. Alfonsa Czwojdy.

Kolejna zmiana patrona ulicy miała miejsce 3 stycznia w Gołuchowie, gdzie nazwę 23 Stycznia zastąpiono nowymi patronami – Stefanem i Elżbietą Zamoyskimi.

W ostatnich dniach informowaliśmy o podobnych zmianach w Kowalewie (pow. pleszewski)Kaliszu, a w kwietniu ubiegłego roku z podobną sytuacją spotkali się mieszkańcy Jarocina.

Co ważne, zmiany nazw ulic nie wiążą się z wymianą dowodów osobistych. Dopiero kiedy upłynie ich termin ważności, będzie je należało wymienić. W nowych pojawią się zaktualizowane informacje o patronie.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. W który dzień stycznia wyzwolono Nowe Skalmierzyce podczas Drugiej Wojny Światowej ?
    Bo nigdzie nie ma wzmianki na ten temat .
    Czyżby historycy tego nie wiedzieli kiedy odszedł ze Skalmierzyc ostatni hitlerowiec ?
    A może ta data jest nie wygodna ?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick