Kolejne śmiertelne ofiary na Evereście. Mariusz Szczuraszek bezpieczny

0
Niepokojące wieści docierają do nas spod najwyższej góry na świecie. Wczoraj w namiocie na wysokości 8000 metrów znaleziono 4 martwe osoby. Ostrowianin Mariusz Szczuraszek, który zdobył szczyt w niedzielę jest bezpieczny.

Na sam szczyt Mariusza Szczuraszczka zaprowadziły przede wszystkim silna psychika, dobre przygotowanie fizyczne, wiedza oraz doświadczenie. Architekt z zawodu ukończył m.in. kurs medycyny wysokogórskiej. Wspinaczka po ostatni akcent w zdobywaniu Korony Ziemi trwała aż 20 godzin i nie była łatwą przeprawą – głównie ze względu na silny wiatr. Tylko przez około godzinę pogoda była jak podczas letniego wejścia, przez resztę czasu na górze panowały warunki rodem z sezonu zimowego. Wichury odrywające człowieka od podłoża, śnieżyce oraz opady śniegu z deszczem sprawiły, że około 170 wspinaczy nie zdecydowało się na wejście na górę. Wielu zrezygnowało podczas ataku szczytowego. Everest pochłonął do wczoraj 5 istnień. Ofiar może być jednak więcej.

Dziś w serwisie Himalayan Times pojawiła się informacja o znalezieniu w namiocie na wysokości 8000 metrów czterech ciał wspinaczy. Wśród nich było dwóch Nepalczyków oraz dwóch obcokrajowców, w tym jedna kobieta. Na szczęście Mariusz Szczuraszek, który zdobył szczyt razem z Arkadiuszem Babijem jest bezpieczny. Ostrowianin zszedł już do bazy głównej (Base Camp). W tym momencie jest tam około 700 osób. Zdobywca Everestu jest w dobrej kondycji.

Link do informacji:

https://thehimalayantimes.com/nepal/breaking-four-climbers-found-dead-camp-iv-mt-everest/

Wszyscy, którzy interesują się wspinaczką wysokogórską wiedzą, że zdobycie szczytu to tylko połowa drogi. Jeszcze ważniejszy jest bezpieczny powrót do bazy i to właśnie w drodze powrotnej dochodzi do wielu tragicznych wypadków. Mariuszowi życzymy bezpiecznego powrotu.

fot. archiwum prywatne Mariusza Szczuraszczka

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick