Kolejne miasto chce budować elektrociepłownię. Będzie kosztować 60 milionów

2
Nie tak dawno Ostrów Wielkopolski informował, że na terenie miasta zostanie wybudowana elektrociepłownia i ma ona zająć tereny przy ulicy Wrocławskiej. Teraz wiemy, że Ostrzeszów jest kolejnym miastem południowej Wielkopolski, który chce zrealizować tę inwestycję. Ma kosztować 60 milionów złotych, otrzymała już pozytywne opinie, a samorząd szuka zewnętrznego źródła dofinansowania.

Ostrzeszów, jako kolejny lokalny samorząd planuje wybudować elektrociepłownię, w której z spalonych śmieci ma powstawać tzw. zielona energia. Lokalizacja inwestycji jest w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków, tuż pod miastem. – Po pierwsze teren ten należy do Miasta i Gminy Ostrzeszów, po drugie sąsiaduje z oczyszczalnią ścieków i jest to dość istotne. Planujemy oprócz śmieci spalać także osad ściekowy. Sąsiadując z oczyszczalnią nie będziemy musieli tego ścieku transportować. Kolejnym aspektem jest to, że teren znajduje się obok strefy ekonomicznej, czyli potencjalnych odbiorców ciepła i prądu. Ostatnia kwestia to fakt, że jest tam blisko to sieci ciepłowniczej i nie będzie problemu z podpięciem – tłumaczy Dariusz Kwiatek, naczelnik Wydziału Inwestycji, Drogownictwa i Rozwoju Miasta i Gminy Ostrzeszów.

Wielu mieszkańców Ostrzeszowa i okolic pozytywnie odebrała plany inwestycyjne. Zdarzają się jednak ci niepewni. Naprzeciw tej drugiej grupie chce wychodzić samorząd i zaprasza na rozmowy. – Każdej takiej osobie staramy się wszystko wyjaśnić. Pokazujemy także paliwo, którym chcemy palić, czyli RDF i PRDF. Nasza elektrociepłownia będzie także spalać osad ściekowy, który teraz jest zagospodarowywany rolniczo i jest uciążliwy dla mieszkańców – mówi Patryk Jędrowiak, burmistrz Miasta i Gminy Ostrzeszów.

CZYTAJ TAKŻE: 5 lokalnych samorządów z dofinansowaniem na deszczówkę!

RDF i PRDF to wysuszona i wyselekcjonowana frakcja odpadów, która po wysuszeniu nie wydziela już nieprzyjemnych zapachów i nie dzieje się też tak przy spalaniu.

Miasto i Gmina uzyskała już pozytywne opinie Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Wód Polski oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Wartość tej inwestycji to około 60 milionów złotych. – Ta inwestycja nie będzie mogła się obyć bez dofinansowania zewnętrznego. Mamy kilka pomysłów skąd pozyskać pieniądze. Mamy już wytypowanych kilka instytucji, które mają zabezpieczone środki na tego typu inwestycje – mówi burmistrz Ostrzeszowa.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. No to się zaraz zaczną protesty w Ostrzeszowie! Jak temat obwodnicy ? Czarny bocian nadal jest w Rojowie ? Teraz przyleci z całą rodziną ?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick