Kolejna odkrywcza publikacja Wacława Kieremkampta

0
Jego poprzednie publikacje sprostowały wiele historycznych faktów jak na przykład te o prawach miejskich Ostrowa Wielkopolskiego, które nadane były znacznie wcześniej niż powszechnie uważano. Teraz dotarł do niepublikowanych do tej pory dokumentów dotyczących naszego regionu. Promocja najnowszej książki Wacława Kierempampta z Przygodzic odbyła się wczoraj w przygodzickiej Bibliotece Publicznej im. Gustawa Bojanowskiego.

Ktoś co wydał, coś zostało spisane przez kogoś i na podstawie tych publikacji powstają nowe. Wacław Kieremkampt z Przygodzic odwraca ten trend wśród lokalnych historyków i dociera do źródeł. W tym przypadku są to archiwa i dokumenty sprzed kilku wieków z zasobów Archiwum Radziwiłłów oraz chociażby Archiwum Archidiecezji Poznańskiej.

Po raz pierwszy publicznie w swojej najnowszej książce pt. „Miasto Ostrów i dobra przygodzickie w aktach i dokumentach od XV do końca XVIII wieku” Wacław Kieremkampt prezentuje kilka istotnych dokumentów. M.in. ten z 1403 roku. Na nowo odkrył też nagrobek Jana Jerzego Przebendowskiego, który zmarł w wieku 90 lat w Przygodzicach. Przebendowski w dokumentach i aktach zaprezentowanych przez przygodzickiego regionalistę pojawia się bardzo często.

Ciekawych historii w książce regionalisty jest znacznie więcej jak na przykład ta o próbie lokalizacji miasta Światłowa, która nigdy nie doszła do skutku. Gdyby była skuteczna tak nazywałyby się prawdopodobnie dzisiejsze Przygodzice.

Więcej w materiale wideo.

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick