Klaster energetyczny stał się faktem. Na razie pilotaż

2
Dziś w Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wielkopolskim doszło do podpisania umowy na mocy której Ostrów Wielkopolski weźmie udział, jako jedno z trzech miast w Polsce w programie pilotażowym. Docelowo chodzi o połącznie lokalnych wytwórców, dystrybutorów i konsumentów energii z korzyścią dla wszystkich stron. Jak na razie to melodia przyszłości, ale władze Ostrowa widzą w takich rozwiązaniach olbrzymi potencjał.

Ostrowski Klaster Energetyczny ma łączyć lokalnych wytwórców, dystrybutorów i konsumentów energii z korzyścią dla wszystkich stron. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest CRK SA, ale swój akces do tego przedsięwzięcia zgłosiło około pięćdziesięciu podmiotów z terenu Ostrowa Wielkopolskiego i okolic.

– Wprowadzona w życie przez Ministerstwo Energii koncepcja klastrów jest jednym z najbardziej kompleksowych i dynamicznych sposobów podnoszenia kompetencji, poprawy konkurencyjności i rozwoju regionalnego – mówi Marek Kolasiński, prezes CRK SA. – Idea klastrów opiera się przede wszystkim na współpracy i wzajemnym wsparciu pomiędzy jego członkami. Celem nadrzędnym Ostrowskiego Klastra Energetycznego jest stworzenie miasta „samowystarczalnego energetycznie”, czyli maksymalizowania produkcji własnej energii w obrębie klastra.

CRK SA ma kilka własnych pomysłów na zwiększenie produkcji własnej energii. Jeden z nich znajduje się już w fazie realizacji – autobusy elektryczne zakupione przez MZK będą zasilane zieloną energią wytwarzaną przez OZC, którą ta ostatnia spółka będzie dostarczała do stacji ładujących za pomocą własnego kabla. Wszystko po to, aby pieniądze, które płacimy za energię pozostawały w mieście, zamiast trafiać do zewnętrznych firm spoza naszego regionu.

– Kiedy powołaliśmy do życia spółkę CRK SA zapowiadałam, że jej rolą będzie kreowanie i nadzorowanie inwestycji w całej gospodarce komunalnej. Ma to być centrum dla projektów innowacyjnych i synergii różnych dziedzin gospodarki komunalnej – dziś wielomiesięczna praca zaczyna przynosić namacalne efekty, a my możemy być dumni, że Ostrów Wielkopolski znów będzie przecierał szlaki dla innych – mówi prezydent Beata Klimek.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. A bardziej konkretnie to tak: Bierzemy się za Klaster chociaż w życiu nie zrobiliśmy nawet zakupów grupowych energii dla miasta i spółek komunalnych jak to robi Kalisz. Jak mówi Puderpinokio – „Kiedy powołaliśmy do życia spółkę CRK” czyli czytaj „zmieniliśmy szyld Holdikom” zaczeliśmy używać słów niejakiego Jana Grześkowiaka – czyli synergia i inne frazesy. Będziemy teraz mogli robić dużo opracowań do szuflady produkowanych przez wysokopłatnych doradców. Na razie gardzimy dotacjami zwłaszcza tymi które teraz ogłosili bo zajęci byliśmy innymi opracowaniami w CRK no a jak jest klaster to i tak nie ma szans bo przecież nie ma jeszcze ustaw więc pod nic się nie kwalifikujemy. No i najważniejsze nikogo do klastra namawiać nie musimy bo członkowie wiszą na kablu z OZC i jak by co zawsze można odciąć nieczłonka. Najważniejsze że news poszedł napisany mądrymi słowami.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick