Kierowniczka schroniska: „Apelujemy do właścicieli o podwójne zabezpieczenie psów na spacerze” [WIDEO]

17
"Nie strzelaj w sylwestra". To hasło wraca jak bumerang co roku pod koniec grudnia. Pokazy sztucznych ogni to jedna z tradycji witania nowego roku. Środki pirotechniczne oprócz tego, że tworzą przyjemne dla oka pokazy wizualne, mogą też stanowić zagrożenie. Chodzi w tym przypadku m.in. o zwierzęta. Jak uchronić czworonogi przed zagrożeniem? O tym w materiale wideo.

Poziom hałasu przy eksplozji fajerwerków lub petard może przekraczać 120 dB. Pokaz sztucznych ogni jest też szkodliwy dla środowiska m.in. przez wydzielanie do atmosfery toksycznych substancji.

Niestety każdego roku po sylwestrze do schronisk trafiają psy, które pod wpływem paniki wywołanej przez głośne wystrzały uciekają z domów. Aby uchronić czworonogi przed zagrożeniem właściciele powinni zastosować dodatkowe zabezpieczenia np. uniemożliwić im możliwość ucieczki z posesji, a podczas spaceru stosować dodatkową smycz.

Jak do sylwestrowej nocy przygotowują się pracownicy Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krotoszynie? O tym w materiale wideo mówi kierowniczka przytuliska, Magdalena Paterek.

Na portalu wlkp24.info przeprowadziliśmy ankietę, w której zapytaliśmy internautów, czy powinno się używać fajerwerków w Sylwestra? Tak przedstawiają się wyniki* sondy.

Zdecydowanie tak – 177 głosów (21,02%)
Raczej tak – 59 głosów (7,01%)
Raczej nie – 80 głosów (9.,50%)
Zdecydowanie nie – 509 głosów (60,45%)
Nie mam zdania – 17 głosów (2,02%)

* oddano 842 głosy

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

17 KOMENTARZE

 1. idiotyzm !! może oddajmy władzę psom i kotom i karpiom ,bo juz ostatnio ważniejsze niż ludzie. Na ŁEB upadliście juz całkiem ?/ mój pies właśnie uwielbia leżeć przy oknie i oglądać fajerwerki !! po drugie nie wyłaź na spacer od 22 i tyle !! LUDZIE OGŁUPIELI

 2. To jest trochę chore to jest tylko jedna godzina a zabezpieczają się jakby ruski atakowali każdy pies powinien numer lub cip ja jak jest suka to właściciel co z tymi młodymi szczeniakami zrobił i bez panskie psy powinny być wyłapywane i kastracja tak samo suki.A co do strzelania

 3. Co roku powraca ten sam problem. Wielu ludzi nadal świętuje powitanie nowego roku fajerwerkami. Świętują nie tylko w noc Sylwestrową ale również tydzień przed i tydzień po, a czasem i dłużej…
  Dlaczego jesteśmy przeciwni fajerwerkom? Jest kilka powodów.
  Większość zwierząt, tych dzikich i domowych, słyszy dźwięki znacznie cichsze i o znacznie szerszym zakresie częstotliwości niż te słyszane przez człowieka, dlatego wybuchy petard są dla nich koszmarem.
  Psy np słyszą 3-4 głośniej niż ludzie. Koty odczuwają je jak eksplozje bomb w bliskiej odległości. Na świetlne wystrzały zwierzęta reagują paniką, próbują uciekać. Gdy widzą rozbłyskujące światła stres jeszcze bardziej narasta. Zwierzęta się miotają w panice. Zwierzęta nie rozumieją, że to „tylko ludzka zabawa”
  Ptaki zrywają się do lotu, nie widząc rozbijają się o ściany, i inne przeszkody. Czasem umierają na atak serca. Nietoperze…wybudzone kanonadą rozpoczynają szaleńczy lot, umierają z wychłodzenia. Mamy też inne dzikie zwierzęta zamieszkujące nasze sąsiedztwo, dziki, sarny, zające…Uciekając w popłochu rozbijają się, wpadają pod samochody. Czy ci ludzie zastanawiali się co się dzieje w parkach miejskich, zoo?
  A zwierzęta gospodarskie? Zamknięte w boksach, klatkach…
  One nie mają dokąd uciec. Są przerażone. W potrzasku sylwestrowej zabawy…
  Czy ktoś mając tą wiedzę zaprzestanie tej formy zabawy? Niestety nie… Mamy nadzieję, że presja społeczna, ostracyzm społeczny, spowodują, że taki typ świętowania z roku na rok będzie się zmniejszał. Już można zobaczyć, że w wielu środowiskach odpalanie fajerwerek staje się kolokwialnie mówiąc obciachem. Staje się synonimem prostactwa, zacofania, nieuctwa, ubóstwa intelektualnego, ciemnoty, kołtunerii i tępoty.
  Zatem…
  Nie rób wiochy ( nie mylić z miejscem zamieszkania) i nie strzelaj w Sylwestra.

  • Popieram !!! Nic dodać, nic ująć ! Ale
   dla prostego polaczka to jest wiedza nie do ogarnięcia. On się musi bawić jak prawdziwy mały polaczek. Ludzie wokół go w tym momencie nie obchodzą a co dopiero zwierzęta. Hukiem petard odpalanych od połowy grudnia do połowy styczni pokazuje swoją małość po prostu.

 4. Fajerwerki w sylwestra? Źle! Ciemnogród! Zwierzątka się boją. Aborcja zdrowego dziecka do trzeciego miesiąca? Dobrze! Super! Postęp i cywilizacja zachodu

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick