Kierowco: rozmawiasz przez telefon, zostaniesz ukarany

4
Od dziś policjanci drogówki szczególnie polują na kierowców rozmawiających w czasie jazdy przez telefon - w ramach rozpoczynającej się akcji "Łapki na kierownicę".

Celem ogólnopolskiej akcji jest przeciwdziałanie zagrożeniom, jakie niesie ze sobą używanie podczas jazdy telefonu komórkowego trzymanego w ręku.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim, podczas kontroli drogowych oraz w trakcie pełnionej służby na drogach całego powiatu, będą zwracać szczególną uwagę na osoby dopuszczające się akurat tego wykroczenia, czyli używania telefonu komórkowego podczas jazdy samochodem.

W myśl przepisów prawa o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za naruszenie tego przepisu grozi mandat karny w wysokości 200 złotych i 5 punktów karnych. Policjant może również skierować sprawę do sądu.

Za powyższe wykroczenie policjanci w roku 2016 ukarali mandatem 91.725 kierujących pojazdami, w Wielkopolsce takich przypadków było 9085 (2015 r. – 9392). Jednak „ciemna liczba” popełniających to wykroczenie z pewnością jest dużo większa i kilkukrotnie przekracza liczbę ukaranych.

Policja apeluje o użytkowanie telefonów komórkowych w pojeździe zgodnie z prawem, czyli stosowanie zestawów głośnomówiących lub odbieranie telefonów do kierującego przez pasażerów pojazdu.

Akcję „Łapki na kierownicę” przeprowadza Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z firmą Neptis S.A., będącą operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik.

W dniach 14-25.06.2017r. kierowcy, którzy mają zainstalowaną w telefonie aplikację Yanosik, będą otrzymywać na telefon komunikat w formie graficznej przestrzegający przed odbieraniem rozmowy.

 

redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. Prawidłowo ….za to powinny być bardzo wysokie kary.
    Stać na drogie auto to na dobry zestaw słuchawkowy też powinno być stać.

  2. Jeszcze powinni się zabrać za idiotów na rowerach.Sam jeżdżę rowerem ale na to żeby rozmawiać podczas jazdy przez komórkę to nie wpadłem. Brawo dla Policji.

  3. Niech policja przyjedzie na ul. Regatową w Ostrowie, gdzie były właściciel dyskotek Ryszard M., zresztą już karany, urządził sobie parking na nowo wybrukowanej za miejskie pieniądze ulicy. Zamiast parkować na swojej posesji, woli pod posesją na ulicy, tak że nie można przejechać

  4. tak, to prawda, powinni karac…zwłaszcza kobiety maja tak poryte mozgi,ze nie moga sobie darowac rozmow przez telefon i glownie to kobiety widuje gdy trzymaja telefon w dloni. Nazwa akcji jest glupia bo coma wspolnego trzymanie łapek na kierownicy z nie trzymaniem telefonu,moge kierowac jedna reką a druga miec na dzwigni zmiany biegow albo prawą trzymam na fotelu kierowcy a lewa mam na dole kierownicy, zeby mi sie rece nie meczyly a nazwa akcji sugeruje,ze trzeba trzymac rece na kierownicy ,obydwie bodostaniemy mandat. Widac, ze w tej „milicji” to jacys yntelektualisci pracuja…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick