Kawa w starej cukierni „Belle Epoque” i seans w Kinie „Roma”. Już wkrótce w Ostrowie

1
Wieczór w starym Kino Roma, spacer ulicami XIX-wiecznego miasta, kawa w przedwojennej kawiarence – to wszystko zaserwuje już wkrótce muzeum miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Placówka kulturalna zmienia się na oczach mieszkańców i wraca do korzeni. Rozpoczęły się prace modernizacji części ratusza na Muzeum 3D.

Ostrowianie jeszcze w 2017 roku będą mogli usiąść w przedwojennej kafejce, zobaczyć jak wyglądały ulice miasta w XIX wieku czy spędzić czas w kinie zaaranżowanym na wnętrze Kina Roma sprzed dziesiątek lat. Projekt jest możliwy za sprawą dofinansowania unijnego. Całość prac wyniesie 2,1 mln złotych, a pula środków, które napłynęły z zewnątrz to aż 1,8 mln. Samorząd z własnej kieszeni wyłoży zaledwie 300 tysięcy złotych.

Za całość prac remontowych odpowiedzialna jest firma budowlana z Ostrowa Wielkopolskiego. Teraz trwa typowa demolka: wyburzanie, odgruzowywanie, demontaż sufitów i posadzek. Później budowlańcy na nowo postawią ściany, wykonane zostaną podłogi, sufity, cała instalacja elektryczna, wentylacyjna i system alarmowy.

Parter ratusza nie będzie typowym muzeum z gablotami i ekspozycjami. Na powierzchni 152 metrów kwadratowych staną elementy multimedialne, ruchome, audiowizualne. Powstaną ekspozycje pod nazwami „Ulica Dawnego Miasta” oraz „Cafe Muzeum”.

  • Ulica zaprojektowana jest na wzór ostrowskiej ulicy z początku XX wieku. W tle słyszalne będą dźwięki ówczesnego Ostrowa –  gwar ludzi, stukot koni, dźwięki pojazdów jeżdżących po bruku – wymienia Witold Banach, dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

W starym Kinie Roma rzeczywiście będzie można oglądać projekcje filmowe – te kultowe, czarno-białe, krótkie materiały z dawnych epok. Po seansie oczywiście kawa w dawnej kawiarni-cukierni Belle-Epoque. Doznaniom smakowym będzie towarzyszyć krótki, ciekawy wykład na temat historii tego miejsca.

  • Przy pomocy gogli przeniesieni zostaniemy w wirtualną rzeczywistość. Głównym aspektem jest przekazanie ostrowskich historii, a multimedia mają być wypełnieniem całości. Nie będzie to muzeum ograniczone w godzinach od 8 do 16, ale dzięki scenie organizować będzie można eventy, spotkania autorskie. To miejsce ma żyć razem ze śródmieściem – tłumaczy Damian Szulc, architekt, który jest autorem koncepcji Muzeum 3d.

Mieszkańcy innowacyjne Muzeum 3D będą mogli odwiedzić prawdopodobnie jeszcze pod koniec 2017 roku.

źródło/foto: UM Ostrów Wlkp./własne

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick