Karetka wróci do Gizałek, ale za rok…

0
Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann podjął decyzję zmiany miejsca stacjonowania Podstawowego Zespołu Ratownictwa Medycznego z Pyzdr do Gizałek. Problem tylko w tym, że karetka może wrócić do Gizałek najwcześniej 1 lipca 2018 roku.

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu Dariusz Dymek poinformował, że w odpowiedzi na opinię Starosty Pleszewskiego Macieja Wasielewskiego, stanowiska Rady Powiatu w Pleszewie oraz Rady Gminy Gizałki, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann podjął decyzję, aby do projektu aktualizacji „Wojewódzkiego planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Wielkopolskiego” wprowadzić zmianę miejsca stacjonowania Podstawowego Zespołu Ratownictwa Medycznego z miejscowości Pyzdry do miejscowości Gizałki.

Projekt planu, obejmujący tę kluczową korektę, został przekazany 31 marca 2017r. Ministrowi Zdrowia w celu akceptacji. – Zmiana lokalizacji zespołu ratownictwa medycznego do miejscowości Gizałki została ujęta przez wojewodę w planie i zatwierdzona przez Ministra Zdrowia jako zmiana planowana – potwierdził Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Tombarkiewicz w piśmie z 28 kwietnia 2017r. do Przewodniczącego Rady Powiatu Mirosława Kuberki i Przewodniczącego Rady Gminy Gizałki Piotra Lisa.

Problem tylko w tym, że karetka może wrócić do Gizałek najwcześniej 1 lipca 2018 roku, gdyż do tego czasu będą obowiązywać aktualne kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług z zakresu ratownictwa medycznego. Wynika to z przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych. Wcześniejsze przeniesienie karetki do Gizałek wymagałoby najpierw zerwania obowiązujących umów. Dlatego wojewoda wielkopolski obiecuje powrót karetki do Gizałek w przyszłym roku z chwilą ogłoszenia nowych postępowań konkursowych przez NFZ.

Dyslokacja Zespołu Ratownictwa Medycznego z Pyzdr do Gizałek będzie oznaczać jego przesunięcie zarówno pomiędzy dwoma rejonami operacyjnymi (z powiatu wrzesińskiego do pleszewskiego), jak i pomiędzy dwoma dyspozytorniami medycznymi (z Konina do Kalisza).

źródło: powiat pleszewski

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick