Nielegalnie ocieplili zabytkową kamienicę? Sprawę bada nadzór budowlany

7
Trwa remont kamienicy przy ul. Sienkiewicza w Ostrowie Wielkopolskim. Prace toczyły się zgodnie z planem, aż nie odkryto pewnych nieprawidłowości. - Wspólnota mieszkaniowa, która jest właścicielem budynku, wystąpiła w zeszłym roku do urzędu z prośbą o akceptację kolorystyki i otrzymała ją zarówno ode mnie, jak i od konserwatora zabytków - mówi portalowi wlkp24.info Michał Trusz, plastyk miejski Ostrowa Wielkopolskiego.

Początkowo prace remontowe przebiegały zgodnie z planem aż do momentu, kiedy sprawą remontu kamienicy przy ul. Sienkiewicza zainteresował się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Problem pojawił się kiedy wspólnota mieszkaniowa postanowiła ocieplić budynek, który jest wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków. – W związku z tym, że jest to budynek wolnostojący z dwoma krużgankami. To niezwykle ważna bryła architektoniczna dla naszego miasta. Jest to jedyny taki budynek w naszym OStrowie Wielkopolskim. Dlatego właśnie nie może zostać ocieplony, ponieważ zatraci swoje proporcje i walory artystyczne, które są niezwykle ważne – dodaje Michał Trusz.

Nadzór budowlany – jak wyjaśnia plastyk miejski – prawdopodobnie wstrzyma prace remontowe. – Jeżeli taka decyzja rzeczywiście zapadnie, będzie trzeba przywrócić budynek do formy pierwotnej, a więc zdjąć już położoną warstwę styropianu – zaznacza plastyk miejski.

Kiedy zapadną wiążące decyzje w sprawie remontu kamienicy, powrócimy do tematu.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

  1. a więc konserwator na własny koszt ociepli budynek w inny sposób niż chciała tego wspólnota. Wielka wojna o smog, kasa na termomodernizację a bzurne kamienice w których ludzie marzną nie mogą być ocieplone

  2. pewnie…ocieplać, zmieniać, wyburzyć wszystkie zabytki. Wyciąć drzewa, pozabijać zwierzęta…bo najgorszy na świecie pasożyt człowiek tek chce… Zostało tej cywilizacji jeszcze jakieś 35/40 lat. Myślicie o swoich dzieciach, wnukach?

  3. Wspólnota popełniła błąd. Trzeba było wnioskować o kolor czerwony ulubiony pani prezydent, wtedy z ociepleniem nie byłoby również kłopotu.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick