Kalisz zgarnia pierwsze pieniądze z ZIT-ów

0

25 milionów złotych – tyle przypadnie Kaliszowi i powiatowi kaliskiemu w ramach pierwszych umów o dofinansowanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla rozwoju Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej. Dzisiaj stosowne dokumenty w tej sprawie zostały podpisane przez Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Beneficjentów reprezentowali prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński oraz starosta kaliski Krzysztof Nosal.

Umowy dotyczą kształcenia zawodowego młodzieży i dorosłych oraz inwestowania w rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej. – To kompleksowe zabezpieczenie pewnych potrzeb społecznych związanych z edukacją młodzieży i dorosłych oraz dostosowania jej do aktualnych wymagań rynku pracy. Projekty są dobrze realizowane i wzajemnie się uzupełniają – podkreślił marszałek Woźniak. -Warto zaznaczyć, że ZIT to nowe narzędzie, wymagało czasu na rozruch, utworzenia nowych instytucji i współdziałania wielu podmiotów. Mamy nadzieję, że skoro pierwszy krok został wykonany, to realizacja wszystkich zamierzeń się powiedzie, czego życzymy miastu i powiatowi. Dziś możemy mówić o satysfakcji.

Miasto Kalisz podpisało także umowę o dofinansowanie projektu związanego z tzw. niską emisją. – Ten projekt dotyczy bardzo ważnej dziedziny. Związany jest z infrastrukturą komunikacyjną i obniżaniem emisji dwutlenku węgla. Zdecydowałem zwiększyć kwotę alokacji na ten cel i dzięki temu zaopatrzyliśmy beneficjentów, którzy w pierwszym etapie konkursu nie mieli szans na dofinansowanie – powiedział marszałek.

Prezydent Grzegorz Sapiński podkreślił, że Kalisz jest jednym z najbardziej zatłoczonych miast. – Chcemy zachęcić mieszkańców do korzystania z innych niż samochód, alternatywnych możliwości przemieszczania się, np. rowerem. W ramach projektu zakupionych zostanie m.in. 9 nowoczesnych autobusów niskoemisyjnych, zbudowane zostaną ścieżki rowerowe i parkingi. Dodatkowo zmodernizujemy oświetlenie uliczne by było energooszczędne – wyliczał Prezydent.

Powiat Kaliski zrealizuje dwa projekty dedykowane edukacji zawodowej młodzieży i nauczycieli Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku. Krzysztof Nosal, Starosta Kaliski podkreślił, że chodzi szczególnie o dostosowanie oferty kształcenia do wymogów lokalnego i regionalnego rynku pracy. Projekty zakładają m.in. zwiększenie udziału podmiotów z otoczenia społeczno-gospodarczego w przygotowywaniu i realizacji szkolenia zawodowego dorosłych, podnoszenie kwalifikacji zawodowych uczniów poprzez staże realizowane we współpracy z przedsiębiorcami, doskonalenie kompetencji nauczycieli poprzez kursy i szkolenia, a także wyposażenie placówki w nowoczesny sprzęt umożliwiający kształcenie w zawodach wynikających z potrzeb rynku pracy.

Łączna kwota kaliskich projektów wynosi prawie 35 mln 200 tys. zł, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) przeszło 1 mln 800 tys. zł i z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) ponad 23 mln 500 tys. zł.

redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick