Kalisz porozumiał się ze Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP. „Historyczny sukces”

0
Fot. Magdalena Bartnik, Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza
Władze Kalisza ogłosiły "historyczny sukces", który jest finałem wieloletnich rozmów z przedstawicielami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP. Podpisany przez obie strony dokument ma być ostatecznym uregulowaniem stosunków własnościowych Związku na terenie miasta.

Toczone od lat rozmowy dotyczyły szerokiego zakresu nierozwiązanych dotychczas spraw, ale wreszcie osiągnięto kompromis, który zdaje się zadowalać obie strony. – Ugoda dotyczy w szczególności terenu dawnego cmentarza żydowskiego położonego pomiędzy ulicami Handlową, Skalmierzycką i Nowy Świat oraz ustalenia zasad ochrony i standardów zachowania i upamiętnienia cmentarza – wyjaśnił podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

Jego zdaniem ugoda jest „bardzo korzystna dla miasta”. Na jej mocy Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP zrzeka się roszczeń do budynków dawnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, a także zabudowań warsztatowych, budynków mieszkalnych oraz pozostałych nieruchomości zabudowanych. Związkowi została przekazana natomiast niezabudowana część tego terenu, którą Kalisz przejmie w użyczenie.

W kolejnym punkcie ugoda dotyczy terenu dawnego cmentarza z XIII wieku. To jedna z najstarszych nekropoli na ziemiach polskich. Spoczywa na nim m.in. rabin Abraham Gombiner. Ten cmentarz jest też niezwykle ważnym miejscem dla wyznawców judaizmu. Ustaleni dotyczące tej lokalizacji mają pozwolić na odpowiednie upamiętnienie osób, które zostały tam pochowane. Mowa o utworzeniu tam lapidarium, które pozwoli na wyeksponowanie macew również tych znajdujących się przy ul. Podmiejskiej. Teren ma być ogólnodostępny, a forma upamiętnienia ma zostać skonsultowana z przedstawicielami gminy żydowskiej.

Związek zobowiązał się natomiast wycofać wnioski skierowane do Komisji Regulacyjnej do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczących ponad 50 nieruchomości na terenie Kalisza.

Rozmowy trwały ponad 2,5 roku i były prowadzone z przedstawicielami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich we Wrocławiu oraz Naczelnym Rabinem Polski. – Sprawa jest definitywnie rozwiązana i zaczynamy pisać nową historię kalisko-żydowską, polsko- żydowską w Kaliszu – dodał prezydent Kalisza.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick