Krajowe Święto Kaczki. Tym razem w Odolanowie

0
Choć na polskich stołach spotyka się ją coraz częściej, do popularności kury jeszcze jej daleko. Pekińska i piżmowa – to najbardziej znane w Polsce gatunki. Kaczka. By rozpowszechnić modę na jej bogate w białko, witaminy, składniki mineralne i zdrowy tłuszcz mięso, od 5 lat organizowane jest w regionie Krajowe Święto Kaczki.

Tym razem święto odbędzie się w Odolanowie i połączone będzie z Turniejem Zrywania Kaczora. Wszystko to już 18 czerwca przy Odolanowskim Domu Kultury. Wielkopolska przoduje w hodowli kaczek.

Jednym z hodowców jest Narcyz Perz, który zachwala walory tego mięsa. – To zdrowie mięso, a jego spożycie z roku na rok rośnie – przekonuje hodowca.

18 czerwca w Odolanowie będzie okazja, by przekonać się do kaczego mięsa. Ale to nie wszystko. Podczas tego święta każdy znajdzie coś dla siebie. Będą konkursy z nagrodami i wiele atrakcji dla najmłodszych – dodaje Grzegorz Majchrzak z Krajowego Związku Grup Producentów Rolnych.

Krajowe Święto Kaczki ma pokazać, że kacze mięso można przyrządzić na wiele sposobów. Będą więc degustacje potraw, konkursy i warsztaty kulinarne i konkursy plastyczne dla dzieci. Będzie też Turniej Zrywania Kaczora, który – jak wynika z zapisków etnografa Oskara Kolberga – w Odolanowie ma już 200-letnią tradycję. Ten, kto zerwie głowę, wygra jest 1500 złotych, na wicekróla czeka 500 złotych. Nie jest to łatwe.

Z V Krajowym Świętem Kaczki i Turniejem Zrywania Kaczora zbiega się też 60-lecie Związku Hodowców Koni Wielkopolskich. Będzie więc też szkolenie na temat turystyki konnej i zawody jeździeckie w różnych kategoriach.

Muzycznymi gwiazdami weiczoru będą Halina Benedyk i Roberto Zucaro oraz zespół Fest.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick