DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Już nie tylko Krotoszyn. Mamy cztery centra drive-thru w regionie [ZDJĘCIA]

Przybywa miejsc, w których można przebadać się na obecność koronawirusa nie wysiadając z samochodu. Pierwsze pojawiło się w Krotoszynie. Zlokalizowane na tamtejszym targowisku centrum utworzone z inicjatywy wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka ruszyło 4 maja. Kolejne pojawiło się w Kaliszu. O jego powstaniu mówiło się w momencie uruchomienia krotoszyńskiego punktu. 11 maja rozpoczęło działalność.

CZYTAJ: Pierwsi zakażeni zdiagnozowani dzięki testom drive-thru

Drugie w Kaliszu

W powiecie kaliskim potwierdzono do tej pory ponad 520 zakażeń koronawirusem, a zmarło ponad 40 osób. Są też dobre wieści – wyzdrowiało niemal 60 osób. Nie zmienia to faktu, że jest to powiat z najgorszymi statystykami w Wielkopolsce jeśli chodzi o zachorowania na COVID-19. Stąd nie może dziwić decyzja o zlokalizowaniu drugiego centrum drive-thru właśnie tutaj. Znajduje się on na parkingu przy Stadionie Miejskim w Kaliszu. – Moja decyzja jest podyktowana dynamicznym wzrostem zakażeń w powiecie kaliskim i Kaliszu. Każdego dnia obserwuję sytuację w regionie i wiem, że niektórzy mieszkańcy mają obawy o swoje zdrowie. W pełni to rozumiem, dlatego punkt będzie działał aż pięć dni. Codziennie chcemy zbadać około 150 osób, jeśli będzie taka liczba zgłoszeń. Wydłużamy także godziny funkcjonowania punktu od 10.00 do 19.00, a badania będą w pełni bezpłatne. Dlatego zwracam się do mieszkańców powiatu kaliskiego i miasta Kalisza, że jeśli ktokolwiek ma wątpliwości w sprawie stanu swojego zdrowia, proszę zgłaszać się do sanepidu. Punkt drive-thru jest dla was – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Osoby, które mają objawy bądź są podejrzewane o zachorowanie na COVID-19, będą mogły bezpłatnie przebadać się po wcześniejszej kwalifikacji telefonicznej prowadzonej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Zgłoszenia są przyjmowane pod numerem telefonu (61) 65 68 075.

CZYTAJ: „Obawy są całkowicie bezpodstawne” – krwiodawcy pilnie poszukiwani!

Centrum drive-thru będzie działać do 16 maja. Według założeń w punkcie ma zostać przebadanych ok. 750 osób, a każdy z przebadanych otrzyma dostęp do wyników online. W przypadku pozytywnego wyniku testu, informacja o tym trafi do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu, która podejmie dalsze działania.

W Ostrowie pod szpitalem

Także w poniedziałek baczni obserwatorzy mogli zauważyć podobne namioty rozstawione na parkingu przy ul. Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Tam też ruszy centrum drive-thru, ale o nie postarali się przedstawiciele szpitala i starostwa, które nim zarządza. Centrum powstało na zlecenie wojewódzkiego sanepidu.

„W punkcie tym codzienne pobierane będą badania od osób przebywających na kwarantannie (po kilkunastu dniach pobytu), które chcą wiedzieć, czy są zakażone. Takie osoby, korzystając z własnego pojazdu, mogą podjechać do namiotu i bez wychodzenia z auta będzie od nich pobrany wymaz. Procedurą typowania osób i przygotowywaniem list kierowanych na badanie zajmuje się Państwowa Inspekcja Sanitarna” – informuje starosta Paweł Rajski.

Strażacy stawiają w Pleszewie

Mobilny punkt pobrań drive-thru stanął też w Pleszewie. W poniedziałek 11 maja rozstawieniem namiotów i przygotowaniem terenu zajmowali się strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. Centrum zostało przygotowane przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. W tym przypadku także będą pobierane próbki od osób skierowanych na badanie przez inspekcję sanitarną.

– Utworzenie takiego punktu pobrań jest dużym wyzwaniem ze względu na konieczność zapewnienia z jednej strony pełnego bezpieczeństwa dla pacjentów i osób pobierających, a z drugiej strony jak największej wydajności. Do przygotowania pleszewskiego punktu konieczne było wykorzystanie namiotów będących na wyposażeniu naszej komendy – informuje asp. Mariusz Glapa z zespołu prasowego KP PSP w Pleszewie.

Napisz do autora

Komentarze (4)
  • S
    Staś

    wtorek, 12 maja, 2020

    A w jaki sposób z testu mogą skorzystać osoby niezmotoryzowane?

    Odpowiedz
  • P
    Pracownik

    wtorek, 12 maja, 2020

    Czy przewidziano badania pracowników oświaty ? Niedługo matura i jak zwykle ZERO wytycznych na ten temat. Kilkudziesięciu uczniów z różnych stron Powiatu i nie tylko w jednej sali. Czy egzaminy zawodowe? Kilka zmian na tym samym sprzęcie itp….

    Odpowiedz
  • K
    Kamyk

    wtorek, 12 maja, 2020

    Ściemy ciąg dalszy

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz