Jeszcze rok temu byli z nami… Wspomnienie osób znanych, które odeszły

0
Dziś szczególnie wspominamy tych, którzy w ostatnich tygodniach czy miesiącach odeszli, a znaczyli wiele w naszym życiu. Każdego roku przypominamy wiele osób znanych i cenionych w środowiskach lokalnych – społeczników, samorządowców, artystów, których nie ma już w naszych lokalnych społecznościach... Od listopada ubiegłego roku do dziś pożegnaliśmy kilka osób z terenu Południowej Wielkopolski, o których w najbliższych dniach warto pomyśleć.

Roman Cegielny urodził się 5 lutego 1947 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Z wykształcenia był inżynierem chemikiem. Przez kilkadziesiąt lat zawodowo pracował w branży gazowniczej, był kierownikiem ostrowskiej Rozdzielni Gazu. Piastował także wiele funkcji kierowniczych w Ostrowskim Zakładzie Ciepłowniczym na czele z funkcją prezesa zarządu spółki. Zmarł 2 grudnia 2018 roku w wyniku obrażeń poniesionych w wypadku samochodowym.

 

Alfred Kaczmarek urodził się 5 lutego 1928 roku. Był prezydentem Kalisza w latach 1975-1979, gdy miasto było siedzibą województwa. Za jego kadencji z ruchu kołowego wyłączono centrum Kalisza. Był również inicjatorem budowy Domu Kombatanta w Kaliszu. Zmarł 6 stycznia 2019 roku.

 

Krzysztof Paprocki urodził się w 1969 roku. Był pracownikiem Urzędu Gminy Przygodzice. Był też długoletnim prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Przygodzicach. Za swoją służbę został uhonorowany został m.in. Złotym ZNakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych i Odznaką SEMPER VIGILANT. Zmarł 3 marca 2019 roku po długiej chorobie.

 

Edmund Marczak urodził się 26 stycznia 1918 roku w Niemczech, później z rodziną osiedlił się w Nowych Skalmierzycach. W wieku 14 lat, został przyjęty do orkiestry wojskowej 60. Pułku Piechoty w Ostrowie Wielkopolskim. Pełnił służbę wojskową, grając w Orkiestrze Reprezentacyjnej Batalionu Stołecznego aż do wybuchu II wojny światowej. W okresie powojennym był członkiem 10 orkiestr dętych południowej Wielkopolski. Wielokrotnie odznaczony za zasługi. Zmarł 11 marca 2019 roku w wieku 101 lat.

 

Rosław Szaybo urodził się w 1934 roku. Był profesorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, odznaczonym złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Był zaliczany to Polskiej Szkoły Plakatu. Z jego talentu korzystali między innymi Elton John, Leonard Cohen, Krzysztof Komeda czy Czesław Niemen. Był honorowym obywatelem Ostrowa Wielkopolskiego. Zmarł 21 maja 2019 roku w wieku 85 lat po wieloletniej walce z chorobą.

 

Ksiądz kanonik Dariusz Kowalek urodził się 19 marca 1968 roku w Kępnie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1993 roku i pełnił posługę w parafiach w Pleszewie, Kępnie, Kucharkach i w Krotoszynie. Od 2009 roku był proboszczem krotoszyńskiej parafii św. Apostołów Piotra i Pawła. Zapamiętany jako kapłan ceniony i lubiany przez parafian. 21 czerwca 2019 roku uległ ciężkiemu wypadkowi, w jego efekcie zmarł 22 czerwca w wieku 51 lat.

 

Wojciech Telega urodził się 26 lutego 1970 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Zaraz po studiach zaczął pracę w ostrowskim szpitalu jako anestezjolog. Podczas swojej działalności w szpitalu, pełnił funkcję kierownika Oddziału Paliatywnego w placówce przy ulicy Wrocławskiej. Prowadził Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Hospitium” – Hospicjum Domowe. Zmarł 13 lipca 2019 roku w wieku 49 lat wskutek przewlekłej choroby.

 

Bronisława Włodarczyk urodziła się 26 lipca 1942 roku. Była wieloletnią dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie, pracowała także jako nauczyciel języka francuskiego. Na emeryturze realizowała się jako radna miejska i powiatowa, w latach 2010-2014 przewodniczyła Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Jarocinie. Zmarła 23 lipca 2019 roku po długiej chorobie.

 

Lech Topolan urodził się 26 marca 1946 roku w Zacharzewie. Był technikiem kolejnictwa. Przez wiele lat kierował Wydziałem Ruchu Drogowego ostrowskiej policji. Był działaczem i długoletnim prezesem Ludowego Klubu Sportowego „Centra” Ostrów Wielkopolskiego, Radny Miejski kilku kadencji oraz wiceprzewodniczący i przewodniczący rady. Odszedł 29 lipca 2019 roku w wieku 73 lat. Zmarł w wyniku obrażeń poniesionych w wypadku samochodowym.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick