Jest wyrok za błąd lekarza. Odszkodowanie sięga kilkuset tysięcy złotych

2
Fot. Bill Oxford / Unsplash
Mieszkanka powiatu ostrowskiego wygrała sprawę w sądzie w związku z błędem lekarskim. Sprawa dotyczyła złej diagnozy postawionej przed kilkunastoma laty wówczas kilkuletniemu dziecku.

Sąd Okręgowy w Kaliszu zasądził od dwóch pozwanych 350 tysięcy złotych na rzecz kobiety, która kilkanaście lat temu nie została w porę odpowiednio zdiagnozowana, co przełożyło się na jej długotrwałe problemy zdrowotne. – Sąd ustalił odpowiedzialność pozwanych za mogące wystąpić w przyszłości skutki błędu medycznego popełnionego w trakcie procesu leczenia wówczas dziewczynki – mówi Edyta Janiszewska, rzecznik prasowa SO w Kaliszu.

Dodatkowo sąd nakazał pobrać od pozwanych na rzecz Skarbu Państwa Sądu Okręgowego w Kaliszu 19 257,79 złotych tytułem nieuiszczonych kosztów sądowych.

Rzeczniczka sądu podkreśla, powołując się wyrok, że spełnienie świadczenia przez pozwanego zwalnia pozostałych pozwanych w tej sprawie. – Jednocześnie zastrzega się, że odpowiedzialność pozwanego towarzystwa ubezpieczeń ogranicza się do kwoty polisy, która wynosi 46 500 euro – dodaje. W przeliczeniu na walutę polską wynosi to 210 569 złotych (według kursu walut z 20 stycznia 2021 roku, godz. 12.00). Wyrok nie jest prawomocny. Jeśli zostanie utrzymany, pozwani będą musieli z własnej kieszeni pokryć różnicę.

Sprawa dotyczyła zdarzenia związanego z tym, że kilkuletnia wówczas dziewczynka miała zawał mięśnia sercowego. Rodzice chodzili z córką do lekarza rodzinnego, ale – jak mówi Damian Grzeszczyk, obrońca dzisiaj już pełnoletniej kobiety – lekarz nie rozpoznali zawału. – Skutkowało to tym, że przyjęto ją do kaliskiego szpitala, gdzie wdrożono prawidłowe leczenie, ale mimo tego doznała udaru niedokrwiennego mózgu. W efekcie doszło do niedowładu prawostronnego.

Jak wyjaśnia, dzięki długiej rehabilitacji skutki niedowładu zostały zminimalizowane i obecnie kobieta funkcjonuje normalnie. Sprawa w sądzie dotyczyła zadośćuczynienia za utratę dzieciństwa.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick