Jesienna depresja, sposoby na jej pokonanie

0
Na depresję choruję dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. Tempo życia, osłabienie kontaktów z rodziną i przyjaciółmi, poczucie osamotnienia to najczęstsze przyczyny depresji. W Polsce na tę chorobę cierpi 1,5mln osób, z czego 800tys. leczonych jest farmakologicznie.

Spadek nastroju, osłabienie, wycofanie, brak energii. To nic dziwnego przy takiej aurze. Promieni słońca zostały ostatki, wieczór rozpoczyna się zdecydowanie za szybko. Siąpiący deszcz i przeszywający chłód. Częstą towarzyszką takiej szaro-burej pogody jest jesienna chandra.

W walce z jesienną chandrą może pomóc nam też dieta. Większa ilość warzyw i owoców na pewno dostarczy nam dodatkową porcję witamin. Te z kolei przyczynią się do lepszego funkcjonowania organizmu. Szpinak, jarmuż, cytryna i seler naciowy – takie produkty królują na ostrowskich targowiskach.

Ruch, ruch i jeszcze raz ruch. Sposobem na radzenie sobie ze spadkiem nastroju i energii może być także sport. Dla osób, które nie lubią się pocić, polecamy spacery.

 

Nie można jednak mylić jesiennej chandry z ciężką chorobą jaką jest depresja. Psychiatrzy alarmują, że zachorowań jest coraz więcej. Na oddział psychiatryczny Szpitala w Ostrowie Wielkopolskim zwłaszcza w okresie jesiennym zgłasza się duża liczba pacjentów, którzy zaobserwowali u siebie początki depresji. Nie pozostają bierni w tym temacie i są chętni by to zmienić.

Brak promieni słonecznych to największa przyczyna obniżenia nastroju i braku energii. – Często nie zdajemy sobie sprawy jakie zagrożenie niesie ze sobą depresja. W takich chwilach ważna jest cierpliwość i zrozumienie dla osoby chorej – mówi lek. Justyna Kasznia z ostrowskiego szpitala.

redaktor wlkp24.info
redakcja@wlkp24.info

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick