Jedyna taka w Ostrowie, jedna z najlepszych w Wielkopolsce – „Świątynia ksiąg”

0
„Templum Libri”, czyli świątynia ksiąg. Tym tytułem wyróżniona została ostrowska Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego za działalność wydawniczą i promocję publikacji związanych z historią i turystyką w regionie. Ostrowska książnica jest więc oficjalnie jedną z najlepszych placówek w całej Wielkopolsce.

Choć daleko jej do Rosyjskiej Narodowej Biblioteki w Petersburgu czy uniwersyteckiej biblioteki w Oxfordzie, to ostrowska biblioteka im. Stefana Rowińskiego nazwana została „świątynią ksiąg”. Tytuł „Templum Libri” placówka otrzymała w konkursie na Wielkopolską Bibliotekę Roku 2016. Tytuł nadawany jest przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. W całej Wielkopolsce bibliotek jest około 700.

– Biblioteka wydała już kilkanaście publikacji. Są to książki historyczne, biografie znanych w regionie postaci, książka kucharska, ale i publikacje dla dzieci. Najnowszym wydawnictwem jest książka z wierszami Eugenii Zawidzkiej „Bajkowe zwierzaki na ścieżkach przygód z pięknymi ilustracjami Marceliny Wojtasik – mówi kierownik ostrowskiej Biblioteki Publicznej im. S. Rowińskiego, Jolanta Suchorzewska.

Wydawnictwa regionalne to nie tylko historia i turystyka. To też często dość niszowa poezja, którą wielu ostrowian tworzy nie tylko do przysłowiowej szuflady. Pisarze i poeci doskonale wiedzą jak często trzeba pukać od drzwi do drzwi wydawców, by zainteresować ich swoimi publikacjami. Dobrze więc zaczynać na rynku lokalnym. W tym pomaga wydawnicza „Seria z kluczem”, którą koordynuje dr Tomasz Gruchot.

W ostrowskiej Bibliotece Publicznej to co na codzień najchętniej czytają jej odwiedzający to ostatnio modna beletrystyka, biografie, literatura faktu i literatura podróżnicza, często bardzo amatorska. Dziennie wypożyczalnię odwiedza nawet około 170 osób. Tytuł „Czytelnika Roku 2016” w Bibliotece Głównej otrzymała Barbara Wieczorek z Ostrowa Wielkopolskiego.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick