Po serii czterech meczów bez zwycięstwa drużyna JKS-u w końcu mogła cieszyć się z pierwszego kompletu punktów w rozgrywkach trzeciej ligi. Jednak wygrana gospodarzom nie przyszła łatwo. GKS Przodkowo, szczególnie w drugiej połowie mogło zdobyć bramkę, zdobyli ją jarociniacy w 88 minucie z rzutu karnego. Jarota wygrzebała się z dna tabeli, na jak długo?
Jarota Jarocin po pięciu kolejkach zajmuje 16. miejsce w tabeli. Zespół z Przodkowa pozostał na ostatniej pozycji. Jarociniacy kolejne spotkanie rozegrają na wyjeździe z Elaną Toruń, która w obecnym sezonie nie przegrała jeszcze żadnego pojedynku i jest liderem w III lidze gr. 2.
Jarota Jarocin – GKS Przodkowo 1:0 (0:0)
1:0 – Piotr Skokowski (88′)
Jarota: Mateusz Filipowiak – Jędrzej Ludwiczak, Dawid Piróg, Piotr Garbarek, Piotr Skokowski – Jakub Czapliński, Krzysztof Matuszak, Jakub Nowak, Mateusz Dunaj (80′ – Sebastian Maślanka) – Dominik Chromiński, Miłosz Kowalski (90′ – Szymon Komendziński)
Jarota to imię męskie, tak samo jak Zawisza czy Wars i Sawa
Słownik PWN:
Otóż nazwa Jarota nieco częściej występuje jako wyraz rodzaju żeńskiego (ok. 55% użyć), zaś w przypadku Zawiszy użycia w rodzaju męskim bardzo wyraźnie przeważają (ok. 90%).
Objaśnienie tej osobliwości nie jest trudne. Zawisza to ciągle powszechnie znane imię sławnego rycerza, drugie z tych imion chyba poza nazwą klubu spotykane nie jest. W związku z tym wzór odmiany dla niego dobierany jest częściej na podstawie formy niż znaczenia.
Widać jednak, że we wtórnych znaczeniach (poza podanymi przez Pana przykładami są też nazwy firm) rodzaj żeński tych nazw jest akceptowany. Najrozsądniej byłoby uznać, że mogą one mieć jeden z dwóch rodzajów (dwurodzajowość rzeczowników nie jest niczym osobliwym), choć w konkretnym tekście należy ich używać w tylko w jednym wybranym rodzaju.
Wobec tego, jeśli nie są to męskie nazwy osobowe, może być ta Jarota i ta Zawisza.
Jan Grzenia