Jarociński klon to jedyny taki okaz

1
Jeden z najstarszych w Polsce klonów polnych rośnie w Jarocinie. Ma 520 cm obwodu i pretenduje do miana pomnika przyrody. To nie jedyny taki okaz na terenie zespołu pałacowo – parkowego w okolicy pałacu Radolińskich.

Spośród 80 drzew kwalifikujących się do uznania za pomnik przyrody wybrano 15, dla których gmina Jarocin będzie wnioskowała o ustanowienie ich pomnikami. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody dokonać tego można poprzez podjęcie uchwały rady gminy. Wcześniej dokument poddany zostanie konsultacjom Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. – Jeśli RDOŚ pozytywnie zaopiniuje naszą uchwałę, to pod koniec sierpnia Rada Miejska w Jarocinie ustanowi 15 drzew pomnikami przyrody – wyjaśnia procedurę Robert Kaźmierczak, z-ca burmistrza Jarocina.

– Jesienią chcielibyśmy przeprowadzić spacery ścieżką charakterystycznych drzew – część drzew znajduje się za pałacem Radolińskich, część przy Skarbczyku, część przy istniejącym jeszcze placu zabaw, część przy alei dębowej prowadzącej w kierunku boisk sportowych – mówi Kaźmierczak. – Podczas spaceru będziemy mogli wspólnie z mieszkańcami dokonać oznaczenia pomników przyrody specjalnymi tabliczkami – dodaje.

Wśród 15 wytypowanych przez urzędników drzew znalazły się różne gatunki pokazujące wartość całego drzewostanu.  Na liście można znaleźć, takie drzewa jak: buk pospolity, dąb szypułkowy, jesion wyniosły, kasztanowiec pospolity, lipa drobnolistna, dąb czerwony, klon polny, platan klonolistny.  – Ciekawym okazem jest klon polny, zwany paklonem. Najstarsze drzewo tego gatunku w Polsce rośnie w zabytkowym parku przy Muzeum w Dobrzycy i ma 637 cm obwodu – mówi dr inż. Marzena Jeleniewska-Jankowska,  inspektor Nadzoru Terenów Zieleni, Inspektor Nadzoru Prac w Drzewostanie.    – W naszym parku paklon ma obwód 520 cm.  Okazały klon polny jest jednym z najstarszych w Polsce, znajduje się w kwaterze VII części parkowej , czyli na terenie za pałacem w okolicy małego zbiornika wodnego – dodaje.

W stosunku do ustanowionych pomników przyrody planowane jest wprowadzenie zakazów zgodnych z zapisami ustawy o ochronie przyrody. Wprowadzenie zakazów pozwoli na pełniejsze zabezpieczenie przed bezmyślnym niszczeniem tych cennych walorów przyrodniczych drzew.

źródło: jarocin.pl

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. W tekście jest co trochę najstarszy, najstarszy, najstarszy, ale o tym, żeby podać ile ma lat to już jakoś nikt nie pomyślał. Brawo dla autora

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick