Jarocińska biblioteka najlepsza w Polsce

1
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin została uznana za najlepszą w Polsce! Dziś w Bibliotece Narodowej w Warszawie ogłoszono wyniki Rankingu Bibliotek 2017, organizowanego przez Instytut Książki i dziennik „Rzeczpospolita”.

Instytut Książki (instytucja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) i dziennik „Rzeczpospolita” organizują ranking bibliotek od 2011 r. – Wtedy pierwszy raz zgłosiliśmy naszą placówkę i byliśmy dość daleko. Przez ostatnie lata wiele się u nas zmieniło. Postanowiliśmy przystąpić ponownie i porównać się z innymi bibliotekami i gminami w Polsce – mówi dyrektor Agnieszka Borkiewicz, która dziś w imieniu burmistrza Jarocina i kierowanej przez siebie instytucji odebrała wyróżnienie.

Organizatorzy rankingu podkreślają, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom łatwego i całkowicie bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów. – Chcemy wskazać i opisać gminy, które przywiązują szczególną wagę do rozwijania czytelnictwa, aktywności społecznych i przekształcają biblioteki w ośrodki służące tym celom – wyjaśniają w ogłoszeniu rankingu jego organizatorzy.

Gminy i biblioteki uczestniczące w rankingu oceniane były na podstawie dziewiętnastu kryteriów, m. in. dostępność dla mieszkańców, wielkości księgozbioru i zakupu nowości, procentowego udziału dotacji dla biblioteki w budżetach samorządów, skuteczności w pozyskiwaniu środków z zewnątrz, ilości nawiązanych partnerstw służących promocji czytelnictwa i zorganizowanych wydarzeń. – To, że jarocińska biblioteka bardzo się zmienia, że pracujące tam bibliotekarki działają nieszablonowo, innowacyjnie, z wielkim zaangażowaniem, dostrzega chyba każdy w naszej gminie. Za to im bardzo dziękuję – mówi burmistrz Jarocina Adam Pawlicki. – Ranking upewnił nas w przekonaniu, że ta nowatorska forma działania biblioteki to właściwy kierunek przeobrażania się instytucji kultury w centra aktywności społecznej przy jednoczesnym dbaniu o najważniejsze cele, czyli dostęp do książki i promocję czytelnictwa – dodaje burmistrz.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick