JAROCIN. Przygotowania w obliczu zagrożenia

0
Odwołane: lekcje w szkołach i zajęcia grupowe w aquaparku, zmiana rozkładu jazdy na wakacyjny, podliczanie miejsc, które byłyby przeznaczone na ewentualną kwarantannę. Dzisiaj w Jarocinie odbyła się konferencja Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie koronawirusa.      

Dzisiaj w jarocińskim ratuszu odbyła się konferencja prasowa, zwołana po posiedzeniu Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dotyczyła zagrożenia epidemiologicznego związanego z koronawirusem. W gminie Jarocin, tak jak w całym kraju, do 25 marca we wszystkich szkołach zostały zawieszone lekcje (12 i 13 marca placówki oświatowe będą działać w ograniczonym zakresie). Odwołane zostaną także zajęcia w żłobkach i przedszkolach. Jak jednak podkreślał wiceburmistrz Jarocina Robert Kaźmierczak, dwutygodniowa absencja w szkole nie oznacza ferii. Namawialiśmy dyrektorów szkół, aby oni w porozumieniu z nauczycielami przeprowadzali zajęcia dydaktyczne na zasadzie e-learningu. Zależy nam na tym, aby ten okres nie był stracony, tym bardziej że za kilka tygodni ósmoklasistów czekają egzaminy – mówił  wiceburmistrz Robert Kaźmierzczak. Wczoraj zapadła też decyzja, że zawieszamy działalność Domu Dziennego Pobyt Senior+. Dom ten jest prowadzony przez instytucję kultury. Wydarzenia w Jarocińskim Ośrodku Kultury też są stopniowo odwoływane przez organizatorów – JOK i podmiot zewnętrznedodawał wiceburmistrz.

Zajęcia edukacyjne zawieszono też w Spichlerzu Polskiego Rocka. Odwołane zostają także  zajęcia grupowe na jarocińskim aquaparku – obecnie można jeszcze indywidualnie korzystać z pływalni. Także w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej wprowadzono system zwiększonego bezpieczeństwa, m.in. posiłki wydawane wcześniej na stołówce MGOPS, teraz będą wydawane w jednorazowych naczyniach. Zostanie także zmieniony rozkład jazdy komunikacji miejskiej na wakacyjny. W ten sposób będą kursowały autobusy Jarocińskich Linii Autobusowych do 27 marca. – Ponadto w czwartek i piątek jeszcze dowozy szkolne będą, a od poniedziałku już nie –  mówił prezes JLA Maciej Zegar.

Możemy jako gmina skorzystać z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe. Ta rezerwa wynosi w budżecie gminy Jarocin blisko 860 tysięcy złotych – informował wiceburmistrz Jarocina Bartosz Walczak.

Gmina sprawdza także, iloma miejscami dysponowałaby na czas ewentualnej kwarantanny. Te dane dopiero spływają. – Gdyby taka potrzeba była, to miejscem kwarantanny byłby Hotel Kasyno. Zbieramy też informacje ze schronisk, liczymy te miejsca – wyjaśniał Józef Hoffman z Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

 

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick