Jarocin. Ponad 70 mln na inwestycje

0
Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki złożył na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej w Jarocinie projekt przyszłorocznego budżetu. - To bardzo optymistyczny budżet, który zakłada wydatki majątkowe na rekordowo wysokim poziomie - ponad 70 430 000 z - podkreśla włodarz gminy.

W projekcie budżetu gminy Jarocin zaplanowano dochody na poziomie 200 mln zł i wydatki na poziomie 224 mln zł. Ponad 30 % tych wydatków stanowią tzw. wydatki majątkowe. – To kolejny rekord w planowaniu naszych wydatków. Chcemy te pieniądze zainwestować w realizację kilkudziesięciu ważnych dla komfortu życia naszych mieszkańców inwestycji. Mam na myśli m.in. budowę dróg, amfiteatru, czy rewitalizację pałacu Radolińskich i zieleni miejskiej. Tych inwestycji jest dużo więcej – podkreśla burmistrz Pawlicki.

W planach gminy jest budowa szeregu dróg gminnych. Jedną z nich jest droga od węzła Jarocin do ul. Wrocławskiej wraz z rondem przy stacji paliw Lukoil.

W przedłożonym radzie budżecie gminy ujęto także budowę łącznika drogowego pomiędzy ul. Kościuszki i Kilińskiego. Nowa droga, poza tym, że ułatwi dojazd do centrum, wzbogaci tę część miasta w miejsca parkingowe, a te pozwolą na bezpieczny dowóz dzieci do znajdującej się w pobliżu szkoły. Samorządowcy zaplanowali także budowę parkingu na osiedlu Bogusław oraz budowę ciągu dróg ulicami: Wodną, Glinki i Leszczyce.

W 2018 roku budowana będzie także kładka pieszo-rowerowa nad ul. Wojska Polskiego, łącząca centrum miasta z parkiem.

W planach jest także rozpoczęcie prac związanych z realizacją ogromnej inwestycji Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji – rewitalizacji Śródmieścia. W jej ramach powstaną nowe sieci wodociągowe i rozdzielone zostaną sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Niezwykle ważne jest, że w miejscach objętych pracami budowlanymi powstaną nowe nawierzchnie drogowe i odbudowane zostaną tereny zielone. Zadanie zostanie rozłożone w czasie – na 4 lata – ze względu na to, by prace nie sparaliżowały ruchu w centrum.

Także w przyszłym roku rozpocznie się realizacja ogromnej inwestycji – przebudowy trzech jarocińskich parków miejskich:  Radolińskich, Gorzeńskiego przy ul. Hallera i lasku przy ul. Szubianki. Parki połączone zostaną  zielenią miejską. Realizacja zadania jest możliwa dzięki pozyskaniu w tym roku przez gminę Jarocin 12 milionowej dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najwięcej zmieni się w otoczeniu Pałacu Radolińskich. Remontowana w tym roku elewacja pałacu zyska dodatkowego blasku dzięki podświetleniu obiektu. W niedalekiej odległości wybudowany zostanie otwarty, zielony amfiteatr, który ma służyć mieszkańcom nie tylko podczas koncertów, ale każdego dnia, kiedy będą chcieli odpocząć na łonie natury.

W samorządowych planach jest także realizacja wielu inwestycji zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach. W Mieszkowie budowana będzie droga do dworca wraz z parkingiem (ul. Dworcowa). W Witaszycach budowane będą drogi przy ul. Cmentarnej. Budowana będzie także droga gminna w Roszkówku. W Wilkowyi, wzdłuż Lutyni, powstanie piękna promenada.

Wśród przyszłorocznych inwestycji znalazła się także budowa drogi dojazdowej do lądowiska w Siedleminie. Na 44 ha gruntu, który gmina prawdopodobnie już wkrótce otrzyma od Skarbu Państwa, ma powstać lądowisko służące uprawianiu sportów lotniczych, takich jak modelarstwo czy spadochroniarstwo. Władze gminy mają nadzieję, że inwestowanie w sport i turystykę dodatkowo uatrakcyjni gminę Jarocin.

Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina:

To bardzo optymistyczny budżet, który zakłada wydatki majątkowe na rekordowo wysokim poziomie – ponad 70 430 000 zł!!! – 10 razy więcej niż zakładał na ten rok w wieloletnim planie inwestycyjnym poprzedni burmistrz Martuzalski, bo on planował 6 880 000 zł, czyli 10% tego, co my zamierzamy wykonać.
Jestem dumny, bo również dochody gminy znacznie się zwiększyły. I najważniejsze, że nie stało się to kosztem podwyżek podatków. To nie przykręcanie śruby mieszkańcom i przedsiębiorcom, ale racjonalne zarządzanie, dobra współpraca i odważne decyzje burmistrza i radnych pozwalają na wypracowanie rekordowych w historii Jarocina przedsięwzięć.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick