Jakob Steinhardt – żydowski artysta z Żerkowa

1
21 maja w Żerkowie rozpoczną się obchody 130-tej rocznicy urodzin Jakoba Steinhardta, których głównym elementem będzie odsłonięcie tablicy upamiętniającej artystę.

Urodzony w Żerkowie grafik i malarz uważany jest za jednego z najwybitniejszych artystów swojej epoki. Historię twórczości ekspresjonisty przybliży dr Andrzej Kostołowski, spotkanie odbędzie się o godzinie 14.00 w auli żerkowskiego gimnazjum. Pół godziny później Sergiusz Sterna-Wachowiak poprowadzi wykład pt. „Konstelacja Żerków. Wielokulturowość miasteczka pogranicza”. Obchodom 130-tej rocznicy urodzin artysty  towarzyszyć będą też koncerty odbywające się w amfiteatrze.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. W Żerkowie potrafią. A w Ostrowie mieliśmy także artystę – malarza, Paula Reinholda Kapella, urodzonego tu 26.01.1876 roku i mieszkającego aż do wyjazdu na studia w Niemczech, mającego ostrowskie korzenie od końca XVIII wieku. Jak do tej pory nikt nie zwrócił na niego uwagi, a chyba warto. Pomimo tego, iż w różnych źródłach opisywany jest jako „niemieckiego pochodzenia”, biorąc pod uwagę wielokulturowość Ostrowa, jest to co najmniej dyskusyjne. Do dziś w Ostrowie mieszkają jego krewni.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick