Jak zatrzymać falę zalewającego nas plastiku? Ostrowscy radni mają pomysły

9
Wycofanie plastikowych opakowań, butelek, kubków, słomek, talerzy i łyżeczek, zakup oczyszczaczy powietrza do przedszkoli i żłobka, a także butelkomatu. Radni miejscy z Ostrowa Wielkopolskiego mieli sporo propozycji proekologicznych, które poddali pod rozwagę władz miasta. Co sugerują włodarzom i jak argumentują swoje pomysły? Wyjaśniamy na wlkp24.info.

– Czy jest możliwe wycofanie z użycia na sesjach, komisjach, urzędzie i w jednostkach podległych jednorazowych plastikowych kubków, naczyń oraz sztućców, a także maksymalnej redukcji zakupu napojów w jednorazowych opakowaniach z plastiku – pytał na ostatniej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego radny Jakub Paduch.

W ekologicznych propozycjach wtórował mu radny Szymon Matyśkiewicz, który zaproponował m.in. zakup oczyszczaczy powietrza do przedszkoli i żłobka zlokalizowanych na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. – Zwracam się z prośbą o rozważenie zakupu do automatów do skupu butelek plastikowych. Każdy mieszkaniec miałby możliwość wrzucenia butelek, za którą otrzymałby drobne pieniądze albo punkty na kartę, które mógłby wykorzystać np. w Ostrowskim Centru Kultury, parku linowym bądź na lodowisku – wyjaśnił.

Obaj zgodzili się, że czyste i ekologiczne miasto to „wspólna sprawa”. Prezydent Beata Klimek, dziękując za te propozycje, przyznała, że jej ambicją także jest dbanie o ekologię. Dlatego zapowiedziała rozważenie tych propozycji.

CZYTAJ TEŻ: Duży pożar wysypiska w Ostrowie Wielkopolskim. Dym widać w całym mieście [WIDEO, ZDJĘCIA] [AKTUALIZACJE]

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

9 KOMENTARZE

 1. Pani prezydent – jak ta „ekologia” ma się do dzisiejszego pożaru w RZZO? Przecież te meble i kanapy trzeba by kilka lat palić w przydomowych piecach. Serwuje nam pani tężnie i inne wynalazki a nie potrafi sobie poradzić z takimi przyziemnymi problemami jak smród…

  • Do Irek – od dłuższego czasu mieszkańcy mają duży problem z tym wysypiskiem, wczorajszy pożar był tego zwieńczeniem. Z tego co mi wiadomo to chyba prezydent odpowiada za gospodarkę komunalną, składowisko znajduje się na terenie naszego miasta, RZZO dzierżawi teren od spółki miejskiej MZO, obiema zarządza w zasadzie ta sama osoba, inicjatorem powstania tego zakładu był poprzedni prezydent. Do kogo w takim razie należałoby się zwrócić według Ciebie?

  • A jaki Pani Prezydent miała wpływ na ten pożar? Ludzie, wy jakieś chore insynuacje snujecie, nieważne kto by tutaj rządził to Wam by w pośladach było źle.

 2. W krajach Europy zachoniej np. Niemczech , Holandii itd normą jest,że większość napojów w plastikowych butelkach np, 1 l obłożona jest kaucją zwrotną 25 eurocentów.W każdym markecie stoi automat na rózne butelik zwrotne, po piwie ,napojach, ze skrzynkami. W Niemczech nawet buste puszki po piwie są skupowane. W Polsce powinna być także wprowadzona taka kaucja i rozbudowana sieć punktów przyjmujących opakowania/ w większości w marketach/ Na pewno są to dużenakłady ale sumując dla wszystkich zaprocentują korzystnie. Będzie minie plastiku i szkła a przede wszystkim wykorzystanie na nowo. Powino się też wprowadzić opłatę za torby reklamowe-plastikowe, w krajach Europy zachodniej nadal są „reklamówki plastikowe” ale już nie za darmo a w większości wyparły je papierowe gratisowe torby. Nie tylko opakowania to problem, segregacja zużytych baterii, żarówek itd u naszych zachodnich sąsiadów jest normą. Tu nie chodzi o sam Ostów ,to jest problem całego kraju.

  • A w Polsce jest problem ze zwrotem pustych butelek z kaucja! Każdy punkt sprzedaży powinien je przyjmować. Wyobraźcie sobie taka sytuacje jak chce kupić piwo w jednej z ostrowskich ząbek a ekspedientka mówi ze nie przyjmie tych butelek bo oni takiego piwa nie sprzedają. Ręce mi opadły i nie tylko.:-(

  • A ja widziałem jak przybysze w tych krajach europy zachodniej kradną całe wózki wody w opakowaniach plastikowych, tylko po to, żeby wylać z nich wodę, a butelki wrzucić do automatu, żeby pozyskać pieniądze.

 3. A ja tam lubię jak trzeszczy zgniatana plastikowa butelka . Wtedy czuję się taki mocny !! Gorzej jest z plastikowymi sztućcami i talerzami -nie ma takiego efektu , więc radzę się zastanowić .

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick