Jak wyposażyć szkolną salę gimnastyczną w przydatny sprzęt do zajęć fizycznych?

0
Zajęcia wychowania fizycznego w Polsce to często żałosny widok. Młodzież nie garnie się do ćwiczeń. Jeśli już, to chłopcy najchętniej pograliby w piłkę nożną na boisku, a dziewczęta w siatkówkę lub dwa ognie. Niewiele wskóra nauczyciel, usiłując uczyć skoków przez kozła albo przewrotów. Za pomocą odpowiedniego sprzętu można jednak organizować zajęcia w Sali gimnastycznej tak, by dziatwa się nie nudziła.

Niech trenują to, co lubią

Od wiosny do jesieni zajęcia mogą odbywać się na boisku, o ile pozwala na to pogoda. Gdy leje deszcz albo jest zimno, pora na salę gimnastyczną, ale i tam można przeprowadzać lekcje w sposób atrakcyjny dla uczniów.

Jeżeli do dyspozycji jest cała sala, można organizować gry zespołowe – siatkówkę, koszykówkę albo halową piłkę nożną. Nikt nie powiedział jednak, że nie można ćwiczyć w sali gimnastycznej poszczególnych elementów. Wystarczą piłki, pachołki i płotki koordynacyjne. Zamiast wykonywać nudne ćwiczenia gimnastyczne, uczniowie chętnie nauczą się poprawnie główkować, wrzucać piłkę z autu czy dryblować. Przyda się to potem na boisku. Rosnącą popularnością cieszy się też unihokej. Tu potrzebne są bramki, kije i piłeczki. Wysokiej jakości sprzęt sportowy do szkół można wygodnie zakupić przez Internet.

Czasem przydają się nawet tak prozaiczne elementy jak szarfa, dzięki której zawodnicy jednej z drużyn mogą się odróżniać od pozostałych.

Zawsze popularny jest tenis stołowy. On także niewiele wymaga: kilka stołów, siatek, rakietki i piłeczki z pewnością sprawią, że uczniowie spędzą lekcję aktywnie, w ruchu, nie nudząc się ani nie próbując uciekać na zwolnienie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nauczyciel wychowania fizycznego jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Musi więc pamiętać o obowiązkowej rozgrzewce przed zajęciami, właściwie objaśniać każde ćwiczenie, a potem starannie nadzorować jego wykonywanie. W zapobieganiu kontuzjom poważną rolę odgrywa też wyposażenie sali gimnastycznej: powinien to być sprzęt odpowiednio wysokiej jakości, z niezbędnymi certyfikatami. Budżety szkolne nie wytrzymują wiele, ale można w ich ramach zaopatrywać sale gimnastyczne w sprzęt bezpieczny i odporny na długotrwałe wytrzymywanie. Można też wykorzystywać sprzęt fitness, zwłaszcza w zajęciach dla dziewcząt. Tak prosty przyrząd jak step, zakupiony w odpowiedniej ilości, może służyć z powodzeniem na zajęciach dla dziewcząt, organizowanych z muzyką. Pilates wymaga jedynie mat do ćwiczeń. Są to zajęcia, którymi nauczyciel może zainteresować uczennice, zaszczepiając w nich jednocześnie chęć do ćwiczenia w domu i stałego dbania o formę oraz sylwetkę. Warto też pokazać młodzieży 5 porannych ćwiczeń rozciągających na materacu gimnastycznym lub karimacie.

Nie musi być tak jak dawniej

Typowa sala gimnastyczna, jaka pamięta większość dorosłych Polaków, to drabinki pod ścianami, skrzynia, sterta materacy, czasem jeszcze kozioł. W praktyce przyrządy te były nader rzadko wykorzystywane, a jeśli już, to często przy dezaprobacie uczniów. Dziś warto więc stawiać na takie wyposażenie, które umożliwia naukę form aktywności fizycznej cieszących się powodzeniem wśród młodzieży.

Oprócz zajęć w-f w szkołach działają też kluby sportowe i z myślą o nich można kupować wyposażenie dodatkowe, w tym sprzęt do ćwiczeń siłowych i kulturystycznych, np. hantle i sztangi. Jeśli wystarczy funduszy, nic nie stoi na przeszkodzie, by na wyposażeniu szkoły znalazły się rowery stacjonarne czy orbitreki. Warto pokazywać ich działanie i korzyści płynące z regularnych treningów. Może to skłonić niejednego ucznia do rozpoczęcia systematycznych wizyt na siłowni albo namówienia rodziców na zakup danego przyrządu do domu.

lukasz.wojcieszek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick