Jak wyglądała sala lekcyjna w pierwszej połowie XX wieku? Powstał na ten temat wystawa

0
„Dzieje Krotoszyńskiej Oświaty” - tak nazywa się pierwsza po pandemicznej przerwie wystawa przygotowana przez pracowników Muzeum Regionalnego w Krotoszynie. Odwiedzający mogą poznać historię szkół znajdujących się na terenie miasta, a także zobaczyć "na żywo", w jakiej sali lekcyjnej uczyli się uczniowie kilkaset lat temu.

Pomysł na realizacje wystawy zrodził się już w 2019 roku. Miała ona upamiętniać rocznicę powstania pierwszej placówki oświatowej w Krotoszynie. Jednak m.in. przez lockdowny związane z pandemią koronawirusa, udało się to dopiero w 2021 roku. Historię tamtejszych szkół można poznać na 11 planszach zilustrowanych ponad setką fotografii. I to właśnie prace nad ich przygotowaniem zajęły najwięcej czasu. – Trzeba było się przebić przez wiele publikacji powiązanych z różnymi szkołami krotoszyńskimi. Ułożyć i napisać to tak, by było zrozumiałe i przystępne dla mieszkańców. Trwało to kilka miesięcy – tłumaczy dyrektor Muzeum Regionalnego w Krotoszynie Piotr Mikołajczyk.

Z eksponatów będących w zasobach muzeum zainscenizowano wygląd dawnej sali lekcyjnej. Oglądający wystawę mogą zobaczyć, jak wyglądała kiedyś ławka szkolna, przedwojenne biurko nauczyciela w XIX wieku czy dwa liczydła z okresu międzywojennego. – W gablotach znajdują się tabliczki do pisania oraz świadectwa szkolne z lat 80. i 90. XX wieku. Kałamarze i przyborniki, których używali uczniowie kilkaset lat temu. A w ławkach, które są eksponatami, można zobaczyć, gdzie i w jaki sposób można było używać tych przedmiotów – informuje Sebastian Przybylski, kustosz Muzeum Regionalnego w Krotoszynie.

Wystawa „Dzieje Krotoszyńskiej Oświaty” będzie dostępna do 14 listopada. Można ją oglądać codziennie, w godzinach otwarcia muzeum.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick