Jak wybrać zaproszenia ślubne? Poradnik krok po kroku

2
Do zakochania jeden krok. Schody zaczynają się, gdy przychodzi czas wręczania zaproszeń na ślub. Ustalenie listy gości to dopiero początek. Warto wiedzieć też, jak wybrać zaproszenia ślubne, żeby były pięknym zwiastunem tego ważnego dnia. Z tego poradnika dowiecie się, jak zrobić to krok po kroku. Powodzenia!

Ślub to jedno z nielicznych wydarzeń w naszym życiu, do których przygotowujemy się miesiącami, a nawet latami. Wybieramy miejsce wesela, suknię ślubną i garnitur, menu, dekoracje. Na liście najważniejszych kwestii, które trzeba dopiąć odpowiednio wcześniej, jest też wybór zaproszeń ślubnych. Jeśli do Waszego ślubu zostało mniej niż pół roku, najwyższy czas, żeby nieco się rozejrzeć za tym, co w papeterii ślubnej piszczy.

Wybór zaproszeń ślubnych. Od czego zacząć?

Pierwsze kroki każdej pary młodej poszukującej zaproszeń ślubnych kierują się do sieci. To tutaj najłatwiej wyszukać aktualne trendy ślubne, sprawdzić opinie i porównać ceny. Wystarczy, że wpiszecie w wyszukiwarkę „zaproszenia ślubne”, aby wyświetlić dziesiątki stron, na których możecie je zamówić – tańsze, droższe, spersonalizowane lub nie. Zanim jednak zdecydujecie się na konkretny model, sprawdźcie, jak wybrać zaproszenia ślubne. Pierwsze lepsze nie zawsze oznacza najlepsze. Na początku tych poszukiwań zadajcie sobie kilka pytań.

  1. W jakim stylu zorganizowane będzie Wasze wesele?
  2. Jaki motyw przewodni planujecie na swoim ślubie?
  3. Czy aktualne trendy wpisują się w Wasze gusta?
  4. Jaki macie budżet na zakup zaproszeń ślubnych?

Jeśli macie odpowiedzi, dalej będzie już tylko prościej. Idealne zaproszenia ślubne znajdziecie szybko i lada moment z dumą będziecie mogli wręczyć je swoim gościom. Nieważne, czy planujecie to zrobić osobiście, czy listownie.

Dopasujcie zaproszenia ślubne do stylu wesela

Pierwszy i najważniejszy krok podczas wybierania zaproszeń ślubnych, to dopasowanie ich do stylu wesela. Pamiętajcie, że papeteria jest tylko jednym z elementów. Musi pasować do stylistyki dekoracji i dobrze, jeśli będzie spójną zapowiedzią tego, co będzie czekało na Waszych gości tego pięknego dnia. A zatem, jak wybrać zaproszenia ślubne?

Jeśli planujecie ślub w stylu boho lub rustykalnym, idealne będą zaproszenia z kwiatowymi dekoracjami, na ekologicznym papierze, matowe i przewiązane np. jutowym sznurkiem. Takie zaproszenia sprawdzą się również na weselu w stylu greenery, choć tu warto skupić się na zielonych motywach roślinnych. Z kolei gdy macie zamiar zorganizować wesele w stylu glamour, na zamku lub w pałacu, o wiele lepszym rozwiązaniem będą eleganckie zaproszenia ślubne np. z metalizowanymi napisami w kolorze złota lub srebra, zdobione cyrkoniami lub satynowymi wstążkami. Do każdego stylu wesela pasuje coś zupełnie innego. Weźcie to pod uwagę.

Zwróćcie uwagę na kolor i motyw przewodni

Kolejnym krokiem jest dopasowanie zaproszeń do motywu przewodniego, który planujecie na swoim weselu. Jeśli w dekoracjach ślubnych będzie dominował określony kolor np. czerwień, róż lub złoto, wybierzcie zaproszenia, w których się pojawia. W przypadku, gdy motywem przewodnim są kwiaty, zadbajcie o to, żeby ich graficzne odpowiedniki znalazły się również na papeterii. A gdy kochacie podróże, jesteście miłośnikami kotów albo połączyła Was miłość do filmów, poszukajcie zaproszeń, które oddadzą właśnie to, co kochacie najbardziej. Motyw przewodni to nie tylko moda, ale też doskonały sposób na to, żeby Wasze wesele było takie, jak Wy!

Wyraźcie siebie już podczas zapraszania na ślub

Personalizowanie zaproszeń ślubnych to dziś już standard. Każda para młoda chce, żeby w dniu ślubu wszystko było wyjątkowe, a zaproszenia są pierwszym i najważniejszym elementem tej weselnej układanki. Zadbajcie o to, żeby jak najlepiej wyrażały Was, bo w końcu są zapowiedzią najważniejszego dnia w Waszym życiu.

Jak wybrać zaproszenia ślubne, które oddadzą Wasz charakter? Personalizacja może obejmować tradycyjnie imiona oraz datę ślubu, ale możemy pójść o krok dalej. Dobrym pomysłem są zaproszenia ze zdjęciem, w których zamiast standardowej grafiki oczom gości po wyjęciu zaproszenia z koperty ukaże się np. fotografia z Waszej sesji narzeczeńskiej. Zaproszenia ślubne ze zdjęciem to HIT, choć nie są jedyną z opcji, które warto wziąć pod uwagę, gdy wybieramy papeterię na ślub.

Odkryjcie trendy w zaproszeniach ślubnych

Nie możemy pominąć kwestii trendów. Celowo są jednak wymienione dopiero teraz, bo nie warto stawiać mody ponad wszystko – najważniejsze jest, aby zaproszenia pasowały do Was i tego, jakie będzie wesele. Choć trendy warto znać i czerpać z nich inspirację.

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się wspomniane już wyżej zaproszenia ze zdjęciem. Mogą być składane na dwa lub trzy, choć coraz chętniej pary młodej wybierają zaproszenia jednokartkowe np. ze zdjęciem na froncie, a treścią i najważniejszymi informacjami na odwrocie. Modne są też elementy metalizowane, które najczęściej pojawiają się w zdobnych napisach w kaligrafowanym stylu. Jeśli chcecie, możecie wybrać też nowoczesne zaproszenia z kalką, która skrywa zawartość, subtelnie ukrywając ją za mleczną mgiełką. Wyglądają naprawdę pięknie!

Nietypowe mogą być nie tylko materiały i wykończenia, ale też kształt zaproszeń. Kwadrat lub serce zamiast tradycyjnego zaproszenia ślubnego w formacie A5? Czemu nie! Możliwość laserowego cięcia papieru sprawia, że Wasze zaproszenia ślubne mogą mieć nie tylko wycinane dekoracje, ale też ażurową formę i kształt odbiegający od standardu. W końcu zasady są po to, żeby je łamać.

Zadbajcie nie tylko o wygląd, ale też o jakość

Zastanawiając się nad tym, jak wybrać zaproszenia ślubne, nie zapominajcie też o tym, że najważniejsza jest jakość. Gramatura, tekstura i dekoracyjność papieru powinny być tym, na co również zwrócicie uwagę podczas wybierania zaproszeń. Żeby były odpowiednio trwałe, papier nie powinien mieć gramatury mniejszej niż 250 g/m2 – to gwarancja odpowiedniej sztywności zaproszeń. Równie ważne jest wykończenie, dzięki któremu zaproszenia ślubne dopasujecie do stylu swojego wesela. Papier kredowy, gładki, lśniący, powlekany lub nie? Jeśli nie wiecie, na co się zdecydować, zamówcie próbki lub poproście o poradę specjalistów ze sklepu, w których chcecie zamówić ślubną papeterię.

Co jeszcze jest ważne podczas wybierania zaproszeń ślubnych? Ich czytelność! Nie dajcie się nadto ponieść fantazji, żeby design nie przysłonił funkcjonalności. Treść zaproszenia powinna być łatwa do odczytania, a wszystkie najważniejsze informacje (m.in. data i miejsce ślubu, miejsce wesela, informacja o zapraszających i tym, kto jest zaproszony) powinny być widoczne. Ważny jest wybór właściwego fontu, ale też jego wielkość i kontrastowość kolorów. Każdy szczegół ma znaczenie.

Dobierzcie o dodatki do zaproszeń ślubnych

Z setek różnych zaproszeń ślubnych wyłoniliście wreszcie faworytów? Świetnie! Powoli zbliżamy się do końca misji „wybór zaproszeń ślubnych”. W ostatnim kroku zastanówcie się, czy potrzebujecie samych zaproszeń, czy może zaproszeń w zestawie z dodatkami np. bilecikami z prośbą o potwierdzenie przybycia (RSVP), informacjami o poprawinach czy noclegu albo wierszem, w którym poprosicie np. o książki zamiast kwiatów. Jeśli zdecydujecie się na zaproszenia z dodatkami, zamówcie je w jednym miejscu, aby były zaprojektowane w tym samym stylu i spójne. To ważne!

Na koniec pamiętajcie, że zaproszenia ślubne to tylko jeden z elementów papeterii, które warto dopasować do siebie. Możecie domówić do nich także pasujące menu, winietki, zawieszki na alkohol lub podziękowania dla gości.

redaktor wlkp24.info
redakcja@wlkp24.info

2 KOMENTARZE

  1. 4
    1

    Artykuł na czasie przecież wesele sie teraz łatwo planuje. Brakuje w tym artykule jak powinno wyglądać powiadomienie o odwołaniu wesela, przecież tydzień przed weselem rząd może ogłosić ze wesela nie będzie, będzie tylko ślub.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick