DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Jak schłodzić puszkę do temperatury 10 stopni Celsjusza? ZAP znów triumfuje!

Prestiż konkursu jest naprawdę duży. Zgłoszenia napływały do 3 czerwca i było ich ponad 20. Jury wybrało trzy najlepsze. Wśród nich znalazł się projekt zespołu RedKub stworzony przez Jakuba Jędrzejewskiego (ucznia III kl. technikum na kierunku mechatroniki) oraz Grzegorza Gorzaniaka (absolwenta szkoły na kierunku elektronicznym).

ZOBACZ TEŻ: Kolejny sukces uczniów z ostrowskiego ZAP-u

Zadaniem chłopaków było stworzenie projektu urządzenia, które będzie chłodziło puszki z napojem do temperatury 10 stopni Celsjusza. Jury zwracało uwagę na innowacyjność rozwiązania, praktyczną stronę jego wykonania oraz koszty. – Jakub i Grzegorz nad projektem pracowali miesiąc. Teraz, kiedy zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu, rozpoczną budowę urządzenia zgodnie z projektem – mówi Paweł Sobczak, opiekun finalistów.

>> Obserwuj nasz profil na Twitterze <<

Praca nad projektem była bardzo złożona. – Każdy z nas specjalizuje się w innej dziedzinie, a praca została tak podzielona aby każdy wykonywał to, co potrafi najlepiej. Takie rozplanowanie działań pozwoliło na uniknięcie zbędnych opóźnień w pracy i problemów. Mimo to musieliśmy się jeszcze sporo nauczyć o procesie, który planujemy wykorzystać w naszym urządzeniu i zasadach budowy takiego systemu. Będzie on oparty o bardzo prosty układ sprężarkowy, taki jak w lodowce. Puszka będzie umieszczona w specjalnie skonstruowanym chwytaku, który spełnia rolę tzw. parownika. To element który odbiera ciepło z puszki, chłodząc ją. Pobrana energia będzie oddawana do chłodnicy. Docelowo chłodziarka ma obniżać temperaturę napoju z 25 stopni do poziomu poniżej 10 stopni. Mamy nadzieje, że nasze urządzenie sprosta temu zadaniu – opowiedział nam Jakub Jędrzejewski.

Z racji zakwalifikowania się do drugiego etapu konkursu, Jakub i Grzegorz otrzymali już nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych. Chęć wygranej jest niewątpliwie duża, bo zwycięzca konkursu otrzyma kolejną nagrodę. Tym razem o wartości 10 tysięcy złotych. „Jeśli organizator konkursu zdecyduje się na wyprodukowanie urządzenia zgodnie ze zwycięskim projektem, jego autorzy otrzymają 500zł brutto od każdej wyprodukowanej sztuki. Kwota ta może wzrosnąć maksymalnie do nawet 50 tysięcy złotych” czytamy w regulaminie.

Jakub i Grzegorz na zbudowanie urządzenia mają czas do 30 września. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 12 listopada 2018 roku.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz