Jak przebiegają remonty dróg w powiecie ostrowskim? Przekrój prac jest spory [ZDJĘCIA]

1
W tym roku wyremontowany zostanie pozostały 3,5 kilometrowy odcinek drogi / fot. Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wlkp.
Niektóre prace są na ukończeniu, inne czekają na rozpoczęcie. Choć na dobre sezon remontów dróg dopiero ruszy, w powiecie ostrowskim prace w tym zakresie trwają praktycznie nieprzerwanie od poprzedniego roku. Do wydania jest ok. 21 mln zł, a niewykluczone, że więcej. Potrzeby przewyższają jednak i tę kwotę, stąd na liście inwestycyjnej znalazła się tylko część spośród licznych zadań z zakresu drogownictwa, które należałoby wykonać.

Zima nie przestraszyła pracowników firm zajmujących się remontem dróg na terenie powiatu ostrowskiego. Na kilku odcinkach praca idzie pełną parą i nic nie wskazuje na to, by miało się coś zmienić. Starostwo zaplanowało w tegorocznym budżecie ponad 21 mln zł na drogownictwo oraz dodatkową infrastrukturę, a niewykluczone, że kwota wzrośnie o zewnętrzne dofinansowania.

Budowa odcinka drogi z Łąkocin do Jankowa Zaleśnego jest już na ukończeniu / fot. Starostwo Powiatowej w Ostrowie Wielkopolskim

To jedna z najbardziej kosztownych inwestycji zaplanowanych na ten rok. Pochłonie 5,71 mln zł. – Na ten projekt powiat ostrowski otrzymał dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 3,046 mln zł. Z budżetu powiatu wyasygnowaliśmy 2,558 mln zł, a gmina Raszków dofinansowała je w kwocie 100 tys. zł – wylicza Roman Pacholczyk, wicestarosta ostrowski.

Oprócz nawierzchni na długości 4,5 km powstanie także ścieżka rowerowa oraz chodniki przy zabudowaniach. Odnowione zostaną także rowy. Pierwszy etap prac do Jankowa został już zrealizowany. Plac budowy widać jeszcze w Łąkocinach.

Przy drodze w Łąkocinach powstaje ścieżka rowerowa / fot. Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim

Na terenie gminy Odolanów powstanie natomiast 400-metrowy odcinek ul. Raszkowskiej, który jest przedłużeniem drogi z Kaczor do Wierzbna. Inwestycję wyceniono na ponad 500 tys. zł. Została dofinansowana z budżetu gminy Odolanów.

W Janisławicach (gmina Sośnie) także wyczekują końca prac. Tam modernizowana jest droga o długości niemal 3 km. Koszt inwestycji oceniono na 700 tys. zł z czego 500 tys. zł pochodzi z budżetu powiatu, a 200 tys. zł z pieniędzy gminy. Prace trwają od minionego roku.

Wyremontowany zostanie pozostały 3,5-km odcinek drogi / fot. Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wlkp.

– Dobra wiadomość dla mieszkańców jest taka, że w 2021 roku zostanie wyremontowany pozostały prawie 3,5-km odcinek tej drogi. Jako powiat przeznaczymy na ten cel ok. 620 tys. zł, a wójt gminy dofinansuje je w wysokości 200 tys. zł, za co mu dziękuję – podkreśla starosta Paweł Rajski.

Nową nawierzchnię zyska też ul. Wodna w Jankowie Przygodzkim. Mowa o brakującym odcinku od zabudowań w kierunku Trzcielin. – Będzie to odcinek ok. 1,2 km. Zadanie zostanie zrealizowane w partnerstwie z gminą Przygodzice – dodaje Roman Pacholczyk. Powiat przeznaczy na nie kwotę ok. 350 tys. zł, a gmina dofinansuje w wysokości 200 tys. zł.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick