Jak pozbyć się gruzu w Poznaniu i okolicy?

3
Podczas każdej budowy, przebudowy lub remontu domu i mieszkania powstaje gruz budowlany i odpady poremontowe. W ich przypadku obowiązuje procedura składowania i usuwania inna niż przy zwykłych odpadach komunalnych, jakie generujemy w życiu codziennym. Jak pozbyć się gruzu w Poznaniu i okolicy zgodnie z prawem, bez ryzyka konsekwencji administracyjnych i finansowych?

Gdzie i jak działają firmy wywożące gruz?

W Poznaniu funkcjonują firmy wywożące gruz, zasięgiem działania obejmujące wiele mniejszych okolicznych miast i gmin, m.in. Swarzędz, Murowaną Goślinę, Tarnowo Podgórne, Pobiedziska, Kostrzyn Wielkopolski, Kórnik, Komorniki, Luboń i inne. Firmy te posiadają kontenery na gruz o pojemności od 1,7 m3 do 40 m3 oraz wszystkie pozwolenia, wymagane do przewozu i składowania gruzu.

Firmy usługowe wywożą gruz w kontenerach na zlecenie osób prywatnych, zamieszkałych zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w kamienicach lub blokach, a także obsługują inne firmy – budowlane i remontowe. Największym powodzeniem cieszą się kontenery najmniejsze. Ceny za wywóz gruzu w Poznaniu ustalane są indywidualnie, w zależności od wielkości kontenera, okresu, na jaki został wypożyczony i odległości od punktu, gdzie gruz jest składowany przed posortowaniem i poddaniem go recyklingowi.

Zasady wypożyczenia kontenera

Jeżeli remont domu lub mieszkania został zlecony profesjonalnej firmie remontowej, zwykle ma ona podpisaną umowę o współpracę z jedną z firm usługowych. W tym wypadku obowiązek zajęcia się logistyką, wyborem wielkości kontenera i negocjowaniem ceny spoczywa na firmie remontowej, a nie na inwestorze, którego zadanie ogranicza się do uregulowania zapłaty.

Natomiast jeżeli inwestor wykonuje remont we własnym zakresie, może zamówić kontener e-mailem lub telefonicznie na określony dzień i we wskazane miejsce. Miejsce to musi być utwardzone z uwagi na ciężar pojemnika, nie może tarasować chodnika, drogi ewakuacyjnej i dojazdowej, zajmować miejsca na parkingu. Można ustawić kontener na cudzej utwardzonej posesji pod warunkiem, że jej właściciel wyrazi na to zgodę. W razie wątpliwości co do miejsca, najlepiej skontaktować się z właściwym urzędem gminy i uzyskać niezbędne informacje. Samowolne ustawienie kontenera w miejscu niedozwolonym może skutkować karą.

Składając zamówienie warto zapytać, czy podana cena obejmuje wszystkie operacje, tzn. podstawienie, transport i odebranie kontenera. Na ogół jednak po podaniu adresu i potrzebnej wielkości kontenera pracownik firmy podaje cenę pełnej usługi brutto (wraz z VAT).

Jeżeli inwestor przeprowadza remont w bloku lub kamienicy na wyższej kondygnacji, istnieje możliwość wypożyczenia zsypu (rękawa), za pomocą którego gruz może być transportowany z mieszkania poprzez okno lub balkon wprost do kontenera. Rozwiązanie to eliminuje uciążliwą konieczność noszenia gruzu w workach po schodach lub przewożenia go windą, a tym samym ryzyko zabrudzenia lub nawet uszkodzenia klatki schodowej bądź dźwigu.

Nie tylko kontener

Często się zdarza, zwłaszcza przy niewielkich remontach, że gruzu jest zbyt mało, aby trzeba było wynajmować kontener. W takich sytuacjach doskonałym rozwiązaniem są worki big bag. W dużym mieście, jakim jest Poznań, małych remontów jest znacznie więcej, niż w miejscowościach okolicznych, zaś sezon wiosenno – letni wiąże się ze zwiększeniem ich liczby. Oczywiście worki można zamawiać, podobnie jak kontenery, do wszystkich miejscowości, znajdujących się w obszarze działalności firmy.

Worek big bag mieści 1 – 1,5 tony gruzu. Ma wymiary około 90 cm szerokości i 125 cm wysokości. Ma przymocowane uchwyty, umożliwiające przenoszenie go za pomocą urządzenia podnoszącego, np. wózka widłowego.

Po napełnieniu kontenera lub worka wystarczy zadzwonić do firmy, która odbierze i wywiezie gruz. Rozliczenie następuje po wykonaniu usługi:

  • po otrzymaniu faktury elektronicznej – wówczas opłatę reguluje się najczęściej przelewem na konto firmy
  • gotówką przy odbiorze pojemnika – wówczas kierowca powinien mieć przy sobie fakturę w formie papierowej.

Odebrany gruz wywożony jest do punktu składowania, gdzie następnie dokonywana jest jego segregacja i recykling. Przetworzony (rozdrobniony) gruz stanowi cenny surowiec wtórny.

lukasz.wojcieszek@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Wytłumaczcie po co piszecie art. o Poznaniu. Lepiej napiszcie jakie okoliczne firmy mają takie usługi. Do Ostrowa mam ściągać kontener z Poznania ? więcej zapłacę za sam transport niż za kontener.

  2. I co z tego, że sponsorowany. To jak z drugiego końca świata rzucą kasą, żeby napisać o usługach śmieciowych czy budowlanych to wlkp24 też ma zamieszczać?!. Paranoja i tyle.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick