Jak odnaleźć się w cyfrowym świecie? To wyzwanie dla uczniów i nauczycieli

0
Szkolne zajęcia ponownie musiały zostać przeniesione do wirtualnego świata. Z badań wynika, że tylko 15% nauczycieli miało wcześniej kontakt z taką formą prowadzenia lekcji. Jak to wygląda w Wielkopolsce?

Nauka online w szkołach to nowość dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Eksperci wskazują, że ci pierwsi najszybciej chłoną jednak nowe technologie i odnajdują się w wirtualnej rzeczywistości. Okazuje się, że nauka zdalna jest również wspierana z Funduszy Europejskich.

Początki pandemii

W czasie pierwszej fali zagrożenia koronawirusem szkoły w błyskawicznym tempie musiały przejść na nauczanie zdalne. Co ciekawe okazuje się, że część uczniów, którzy wcześniej nie do końca radzili sobie w szkolnych ławkach, zaczęła mieć lepsze wyniki w nauce. – Nauczyciele wskazują konkretnych uczniów. Kiedy dano im możliwość zdalnego wypowiadania się, to zaczęli mówić, podczas gdy w czasie zwykłych lekcji nie można było ich do tego namówić. Uczniowie ze spektrum autyzmu też potrafią nieco lepiej funkcjonować w cyfrowym świecie – mówił na antenie Telewizji WTK profesor Jacek Pyżalski z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM.

Niezbędny sprzęt

Dla wielu rodzin, szczególnie tych z kilkorgiem dzieci w wieku szkolnym, kłopotem może być brak odpowiedniego sprzętu do nauki zdalnej. Pomóc w rozwiązaniu tych problemów starają się szkoły, wspierane często przez władze samorządowe.

Prawie 700 szkół z Wielkopolski dysponuje szerokopasmowym internetem uruchomionym w ramach projektu unijnego Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020. Nauczyciele i uczniowie mają też sprzęt w postaci laptopów i tabletów, który pozwala na zdalną naukę. Przydał się już podczas pierwszej fali epidemii, gdy szkoły przeszły na zdalne nauczanie. Do wielkopolskich placówek dostarczono ponad dziewięć tysięcy tych urządzeń, a będzie ich zdecydowanie więcej!

Wsparcie dla szkół zawodowych

Od 9 listopada przyjmowane są wnioski na dotacje unijne w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na sprzęt potrzebny do nauki zdalnej uczniom i nauczycielom szkół zawodowych z Wielkopolski. Wsparcie pokryje 100% wydatków, a łączna pula środków na ten cel to prawie 28 mln zł. Konkurs prowadzony jest w trybie nadzwyczajnym, czyli jego procedura została maksymalnie uproszczona, by sprzęt jak najszybciej dotarł do osób potrzebujących.

Więcej informacji na ten temat w magazynie Zmieniamy Wielkopolskę, a także na stronie internetowej www.wrpo.wielkopolskie.pl, gdzie można sprawdzić jak wygląda droga pozyskiwania dotacji na niezbędny sprzęt i kto dokładnie może się o niego ubiegać.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick