Jak będą wyglądać Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027? Trwają konsultacje

2
Choć na razie to dopiero projekt programu, to już wiemy sporo o nowej perspektywie unijnej dla naszego regionu. Przede wszystkim Wielkopolska została zakwalifikowana jako region przejściowy, czyli zamożniejszy co oznacza, że pieniędzy będzie mniej.

A konkretnie niewiele ponad 2 mld euro czyli o 0,5 mld mniej niż w poprzednich latach. Zmiany odczują beneficjenci bo zamiast 15% wkładu własnego, będą musieli pokryć 30%.
Inwestycje będą skupione wokół kilku osi: środowisko z naciskiem na zieloną energię, transport, społeczeństwo, gospodarka, edukacja, cyfryzacja usług publicznych, ale również będą projekty kulturalne czy rewitalizacyjne.

Wyzwania

Nowa perspektywa to nowe inwestycje, którym towarzyszyć będą nowe wyzwania zarówno dla regionu, jak i całej Unii Europejskiej. Wspólnota postawiła sobie ambitny cel doprowadzenia do neutralności klimatycznej realizując tzw. Zielony Ład. Dlatego znaczna pula środków będzie przekazanych na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, ale również z melioracją. Z rosnącym deficytem wody od lat zmaga się m.in. Wielkopolska, którą prześladują dotkliwe susze. Dzięki środkom z programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027 ma się to zmienić.

Tym bardziej, że oddzielnym źródłem finansowania jest Fundusz na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Środki trafią do subregionu konińskiego, który znany jest z działalności górniczej. Mają one przekształcić ten region w neutralny klimatycznie, ale przede wszystkim zapewnić miejsca pracy dla mieszkańców, którzy dotychczas byli związani zawodowo z górnictwem. Powstaną nowe miejsca pracy, a pieniądze to także szansa na powstanie średnich i małych przedsiębiorstw.

Bliżej ludzi

Dużo będzie się dziać również w zakresie inwestycji społecznych. Mają one na celu aktywizację społeczeństwa na rynku pracy jak również jego integrację. Korzyści będą długofalowe, na kolejne kilkanaście lat. Społeczność ma być bardziej zżyta ze sobą, co oznacza bardziej skuteczną działalność na wielu płaszczyznach życia codziennego.

Trwają konsultacje projektu programu Fundusze Europejskiej dla Wielkopolski na lata 2021-2027. Dokument jest dostępny na stronie wrpo.wielkopolskie.pl. Można do niego zgłaszać uwagi/podpowiedzi w nieprzekraczalnym terminie do 5 listopada br.

Więcej na temat projektu programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027 oraz trwających konsultacjach w najnowszym odcinku magazynu Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 50).

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. A o czym myśleliście ??? Rajski znów 80% na szpital przepierniczy a ulice bezpieczeństwo naszych dzieci na wsiach gdzie coraz większy ruch ciężarowych pojazdów bo firmy powstają wiec trza towar dowieść czy też wywieść . A kosztem tego że do póki na wsi nie powstały firmy przez wioskę przejechał raz , dwa razy ciężarowy a teraz codziennie kilka jedzie . Ok jest firma jest rozwój i praca dla okolicznych mieszkańców . Ale trza pomyśleć o infrastrukturze i drogach dojazdowych czy dając pozwolenie na budowę dużej hali produkcyjnej będą przyjeżdżali po towar osobówkami ??? Panie Starosto trza pomyśleć zainteresować się co się dzieje wysłać przedstawicieli niech dopytają , popatrzą i wtedy działać

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick